Futboldaki disiplin faktörleri içerisindeki en önemli disiplin maddesi. Oyun, oyuncu, ve taktik disiplini zaten bildiklerimiz. Lakin en önemlisi şampiyonluk disiplini. Kasımpaşa maçındaki puan kayıpları kesinlikle takım içerisindeki eksiklikleri. Ona bir şey diyemeyiz fakat Erzurum deplasmanında Schwechlen’in 16. dakikada attığı ile Emrah’ın 39. dakikadaki golleri, şampiyonluk haftalarındaki disiplinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Tamam olur böyle şeyler, nazar boncuğu olsun ya da takma kafanı gibi durumlar ama, rakiplerinin kaybettiği puanlar değil senin kazandıkların seni şampiyonluğu götürür.

Bu disiplinden kopansan, şimdiden ütülediğin o bayrakları, sandığa geri koymak zorunda kalırsın. Larin’in 10. dakikada, Oğuzhan’ın 26’da attığı gollerde hatta 86’da Gökhan Töre golünde bile tüm takımın bu pozisyonların hazırlanmasında emeği var ama Ghezzal’i bir kenara ayırırım. 66. dakikada attığı golün tasarımı, planlaması ve sahaya yansıtılması tamamen onun eseri. Benim kargo şirketim olsa ona sponsor olurum. Sanki bir postacı. Sanki bir ulaştırma bakanı. Futbolu bir temas oyunundan alıp bir temaşa oyunu haline getiriyor. Ne yazsak az ne söylesek boş.
Netice itibariyle Beşiktaş zorlu bir deplasmanı geride bıraktı. Yılmaz Vural’ın öğrencileri zor anlar yaşattı. Fakat o zemin sadece oraya gelen takımlara değil Erzurumspor’a da zor anlar yaşatır. Tarım Bakanlığı’na başvursalar, destek kredisi alabilecek kadar patates tarlası bir zemin. O nedenle böyle bir zeminde kazanılan üç puan, çok daha önemli hale geliyor.