Geri Dön

Serhan Acar yazdı: Türk sporcular Avrupa sahnesinde

Otomobil sporlarında arka arkaya gelen kupalar, podyumlarda İstiklal Marşı’mızın çalınması, hem ülke olarak gururlanmamızı hem de genç yeteneklerimiz sayesinde sporun geleceğine güvenle bakmamızı sağlıyor.

Serhan Acar yazdı: Türk sporcular Avrupa sahnesinde

Son yıllarda popülerliği her geçen gün artan otomobil sporlarında, sporcularımız yurt dışında da ses getirmeye başladı. Farklı branşlarda ülkemizi Avrupa’daki parkurlarda temsil eden yarışçılarımızdan, arka arkaya gelen kupalar, podyumlarda İstiklal Marşı’mızın çalınması, hem ülke olarak gururlanmamızı hem de genç yeteneklerimiz sayesinde sporun geleceğine güvenle bakmamızı sağlıyor. İşte son dönemde, otomobil sporlarındaki uluslararası başarılarıyla öne çıkan sporcularımız;

ERSİN YÜCESAN

Ersin Yücesan 2018 yılından bu yana NLS adıyla bilinen Nürburgring Dayanıklılık Serisi’nde ülkemizi temsil ediyor. Yücesan, 2018 GT4 Dayanıklılık Şampiyonlar Şampiyonası’nda GT4 kategorisinde birincilik ve 2021 Nürburgring Dayanıklılık Serisi SP8T Kategorisinde ikincilikle tamamladı. 2021 ADAC 24 Saat Yarışı‘nda SP8T kategorisinde Mustafa Mehmet Kaya ile birincilik kürsüsüne çıktı.

MERT BECCE

Parkurlardaki ikinci nesil pilotlardan birisi olan Mert Becce, Sertaç Tatar ile birlikte, 2021 Doğu Avrupa Baja Kupası’nda ülkemizi temsil etti. Genç sporcu, Yunanistan’daki yarışın genel klasmanında ikinci, Romanya’daki yarışın genel klasmanında birinci olurken; sezonu kendi sınıfında ilk sırada noktaladı.

EMİR AŞARI

Yarış kariyerine 2017 yılında Nürburgring RCN serisinde V4 kategorisinde başlayan Emir Aşarı, bugüne kadar farklı kategorilerde sayısız podyum ile Nürburgring Dayanıklılık Serisi’nde yarışmaya devam ediyor. 2020 Nürburgring 24 saat yarışında ikincilik elde eden genç sporcu, 2021 sezonunda Nürburgring Dayanıklılık Serisi final yarışında seri üretim araçlar sınıfında genel klasman birinciliğine ulaştı.

SALİH YOLUÇ

Yarış kariyerine başladığı 2015 yılında Dubai 24 saat yarışını kazanan Salih Yoluç, altı yıldır uluslararası dayanıklılık serilerinde ülkemizi başarıyla temsil eden bir isim.
2017 yılında ikonik Le Mans 24 saat yarışında yarışan tarihteki ilk Türk pilot olan temsilcimiz, 2020’de Le Mans 24 saat yarışını kendi kategorisinde kazanarak bu yarışı kazanan tarihteki ilk ve tek Türk pilotu oldu. Salih ayrıca aynı yıl FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı ikinci olarak tamamladı.
2018 sezonunda FIA GT Uluslar Kupası’nda Türkiye takımı adına yarışan Salih Yoluç, Ayhancan Güven ile birlikte Türkiye’ye şampiyonluğu getirdi. 2021 yılında Racing Team Turkey adlı bir takım kuran ve bayrağımızı Avrupa pistlerinde dalgalandırmaya devam eden Yoluç, Uluslararası GT Open Serisi ve FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nı takip ediyor.

AYHANCAN GÜVEN

23 yaşındaki Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, 6 yaşında karting ile başladığı otomobil sporları kariyeri Porsche Junior pilotu olarak devam ediyor. Henüz 18 yaşındayken Türkiye’de Şampiyonlar Şampiyonası’nı kazanan Ayhancan, devamında 2018 Porsche GT3 Cup Challenge Benelux’te ve 1987’den beri bu yana sadece Fransız pilotların kazandığı Porsche Carrera Cup Fransa serisinde şampiyon oldu. 2018’de FIA GT Uluslar Kupasında Salih Yoluç ile birlikte Türkiye’ye altın madalya getiren ve 2019’da bir kez daha Porsche Carrera Cup Fransa Şampiyonu olan Ayhancan Güven, son üç senedir dünyanın en zor tek marka kupası olup, Formula 1 yarışları ile beraber düzenlenen Porsche Supercup’ta mücadele ediyor. Milli sporcu Porsche Supercup’daki üç sezonunu da ilk üç içinde tamamladı. 2021’de ayrıca Porsche Almanya Kupası’nı ikinci olarak tamamlayan Ayhancan, önümüzdeki dönemde Porsche fabrika takımıyla Le Mans 24 Saat yarışına katılmayı hedefliyor.

MUSTAFA MEHMET KAYA

2019 ve 2021 Nürburgring Dayanıklılık Serisi SP8T Kategorisi Şampiyonu olan ve 2021 ADAC 24 Saat Yarışı‘nda SP8T kategorisinde zafere ulaşan Mustafa Mehmet Kaya, dayanaklılık serilerinde ülkemizi başarıyla temsil eden bir diğer sporcu. Mustafa Mehmet Kaya, dört sezondur Almanya Nürburgring pistinde düzenlenen dayanıklılık yarışlarında mücadele ediyor.

MURAT ÇUHADAROĞLU

2018 Ferrari Challenge’da AM kategorisini şampiyon olarak tamamlayan ve aynı sezon Gulf 12 Saat Dayanıklılık Yarışı’nda GT3-AM kategorisini kazanan Murat Çuhadaroğlu, dayanıklılık yarışlarında ülkemizi temsil eden bir diğer isim. 2021 sezonunda İtalya GT Sprint Şampiyonası’nda Ferrari 488 Evo GT3 ile mücadele eden Çuhadaroğlu, GT3-AM kategorisinde şampiyon olurken, üç yarışta podyumun en üst basamağında yer almayı başardı.

CEM BÖLÜKBAŞI

Formula 1 Espor GT4 ve Formula 3 serilerinde ülkemizi başarıyla temsil eden 23 yaşındaki genç sporcu Cem Bölükbaşı, 5 yaşında motokros yarışlarına katılmaya başladı ve henüz ikinci sezonunda Türkiye Şampiyonu oldu. Cem Bölükbaşı karting ile devam ettiği kariyerine daha sonra esporu da ekledi. F1 Esports’da, F1 dünya şampiyonu Fernando Alonso’nun takımına seçilen temsilcimiz, 2018’de Toro Rosso Esports Takımı ile dünya ikincisi oldu.
Sanal yarışlardan gerçek yarışlara geçiş hikayesi büyük ilgi çeken Bölükbaşı, 2019-2021 arasında Borusan Otomotiv Motorsport adına GT4 Avrupa Serisi’nde yarıştı ve 2021 F3 Asya Şampiyonası’nda sezonu Çaylaklar klasmanında ikinci sırada tamamladı. Cem, bu sene 15 yarışta 8 kez podyuma çıktığı ve iki yarış kazandığı Euroformula Open 2021 serisini de beşinci olarak tamamladı. 2022’de Formula 2’de yarışmayı hedefleyen milli sporcumuz, Aralık ayında Abu Dhabi’de yapılacak resmi Formula 2 testlerine katılacak.

EHAD TÜRKER

Karting branşında Avrupa pistlerinde yarışmaya devam eden isimlerden birisi olan Ehad Türker 2019 yılından bu yana takip ettiği Rotax Max Challenge Euro Trophy ve International Trophy serilerinde Portekiz, Almanya, İspanya, İsveç, Fransa, Hollanda, Belçika ve İtalya’da birçok farklı pistte mücadele etti. Aynı zamanda 2021 BMC Belçika Max Challange serisini de takip eden 2003 doğumlu genç sporcu, tecrübe kazanmaya devam ediyor.

MUSTAFA ÇAKAL

2021 FIA Balkan Ralli Kupası’nı ikincilikle bitiren GP Garage My Team ekibi Mustafa Çakal-Özgür Akdağ, 2021 FIA Avrupa Ralli Kupası finalini de ilk sırada tamamlayarak zafere ulaştı. Bu sonuçla, 2015’te Murat Bostancı-Onur Vatansever ve 2017’de Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ekiplerinin kazandığı Avrupa Ralli Kupası, dört yıl aradan sonra üçüncü kez ülkemize gelmiş oldu.

BATI EGE YILDIRIM

Yarış kariyerine 2017 yılında Türkiye Karting Şampiyonası mini kategoride başlayan 2008 doğumlu Milli sporcu Batı Ege Yıldırım, 2018 yılında yarıştığı ROK İtalya Karting Şampiyonası’nı 68 sporcu arasında genel klasmanda 7. oldu. 2021 yılı başında junior kategoriye geçerek devam eden genç sporcumuz, İtalya IAME Karting Serisi’nde yarışıyor.

BERKAY BESLER

1999 doğumlu Berkay Besler, Türkiye’de kazandığı çok sayıda ulusal şampiyonluğun yanı sıra uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden bir başka genç sporcu. 2010 ve 2017 arasında kartingte çeşitli kategorilerde Avrupa şampiyonlukları bulunan Berkay, beş sene üst üste Türkiye Karting Şampiyonu da olduktan sonra, otomobil kategorisinde yarışmaya başladı. 2018’de Porsche Sports Cup Almanya’da şampiyon olan Berkay, 2019’da Porsche Orta Doğu Şampiyonası’nda ve Porsche Carrera Cup Almanya Çaylak Şampiyonası’nda ikinci oldu. Besler, 2021’de GT4 Avrupa Serisi ve GT World Challenge Europe serisinde mücadele etti.

İSKENDER ZÜLFİKARİ

Dokuz yaşındaki karting sporcusu İskender Zülfikari, bu sezon WSK Super Master Serisi, WSK Euro Serisi ve İtalya IAME Karting Serisi olmak üzere üç ayrı seride yarışmaya başladı. Zülfikari, halen devam eden 2021 Türkiye Karting Şampiyonası’nda mini kategoride lider.

ALİ TÜRKKAN

Castrol Ford Team Türkiye adına yarışan Ali Türkkan-Onur Vatansever ekibi de Balkan Ralli Kupası’nın ardından, 2021 FIA Avrupa Ralli Kupası’nda da Gençler ve İki Çeker kupalarını ülkemize kazandırdı. Aynı zamanda Red Bull sporcusu olan Ali Türkkan, bu sonuçla Avrupa’da Gençler kupasını kazanan ilk Türk sporcu olurken, Onur Vatansever de Avrupa Ralli Kupası 2 Çeker Co-Pilot klasmanında birinciliği elde etti

ALP AKSOY

Avrupa pistlerindeki en genç Milli sporcumuz olan 2010 doğumlu Alp Aksoy, 2019 sezonundan bu yana Orta ve Doğu Avrupa Rotax Max Challenge serisinde yarışıyor. İlk sezonunda 30 rakibi arasında Micromax kategorisinde birincilikler kazanan genç sporcu, 2020 sezonunda WSK Şampiyonlar Kupası ve WSK Super Master Serisi’nde, 2021’de ise WSK Şampiyonlar Kupası ve İtalya Karting Şampiyonası’nda mücadele etti..

Serhan Acar yazdı: Türk sporcular Avrupa sahnesinde

Ömer Erdoğan: “Ağır bir mağlubiyet aldık”
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber