Geri Dön

Son dakika - Avrupa Süper Ligi Galatasaray'ı ikiye böldü!

Galatasaray'da eski Başkan Faruk Süren, Cim-bom’un kurucu rolde olması gerektiğini belirtirken, başkan adayı Öztürk ise izin vermeyeceklerini dile getirdi

NEVZAT DİNDAR

Avrupa Süper Ligi için sarı-kırmızılıların da adının geçmesi, camianın bazı üyelerini heyecanlandırırken, bir kısmının da itirazına neden oldu. Faruk Süren, “Galatasaray mutlaka bu denklemde bulunmalı” derken, Metin Öztürk ise, “Kendilerini futbol tanrısı sanan akbabalara izin vermeyiz” dedi

Avrupa’nın kalburüstü 12 kulübü tarafından ortaya atılan ve gündeme damgasını vuran Avrupa Süper Ligi için Galatasaray’ın da adının geçmesi, sarı-kırmızılıları heyecanlandırdı. Ancak camiada farklı görüşler ortaya çıktı.
Eski başkan Faruk Süren, “Alırlar almazlar bilmem ama kulüplerle mutlaka görüşülmesi lazım. Galatasaray mutlaka bu denklemde bulunmalı. Bu organizasyonla ilişkisinin olması gerekir. Bu işi tehditle bir sonuca ulaştırmak yerine, tartışmak gerekir. UEFA’nın da bu yeni format hakkında değerlendirme yapması gerekebilir. Bu oluşturulmak istenen yapı, UEFA’ya, FIFA’ya ve ülke federasyonlarına rağmen nasıl olacak? Senede 80 maç mı yapacaklar? Bu soruların cevap bulması gerekir. Böyle bir oluşuma Galatasaray’ın sırtını çevirmemesi gerekir ve böyle bir teşkilata kurucu olarak girebilir. Kafadan reddetmek yerine değerlendirme yapılıp ona göre hareket edilmeli” yorumunu yaptı.
Başkan adaylığını açıklayan Süren’in damadı Burak Elmas da, kendi sosyal medyasından, “Avrupa futbolundaki köklü değişimi uzun zamandır izliyoruz. İlgili kurumlarla üst düzey temas halindeyiz. Galatasaray’ın âli menfaatleri, marka değeri ve kuruluş misyonu neyi gerektiriyorsa, onu yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” demişti.

Son dakika - Avrupa Süper Ligi Galatasarayı ikiye böldü

Başkan adayı Metin Öztürk ise bu konuda oldukça ağır ifadeler kullandı:
“Zengin kulüpler, Avrupa Ligi ile daha zengin yapılıp bir gösteri ligi kurulması hedefleniyor. Dünyanın önemli sahne gösterilerinden Cirque du Soleil futbola entegre ediliyor. Şimdi kendilerini futbolun tanrısı sanan akbabalar, kendi düzenlerini getirmek istiyorlar. Biz buna izin vermeyiz.”
Diğer aday Eşref Hamamcıoğlu da, Ceferin’in Galatasaray ile ilgili konuşmasını vererek, “Avrupa elbette ki Galatasaray olmadan düşünülemez. UEFA Başkanı’nın bu sözlerini de Galatasaray’a Güven’in tescili kabul ediyoruz” diye yazdı.

‘Galatasaray’a ihtiyaç var’

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa’daki turnuvaların tüm takımlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu açıklaması sırasında kulüp örnekleri arasında Galatasaray’a da yer veren Ceferin, “Avrupa’daki tüm organizasyonların Atalanta, Celtic, Rangers, Dinamo Zagreb, Galatasaray gibi kulüplere ihtiyacı var. Hayalleri canlı tutmalıyız” dedi.

Samet Aybaba: "Bu şampiyonluk Adana'ya çok yakıştı"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet