Faruk Süren

Faruk Süren

Türk iş adamı, eski Galatasaray Spor Kulübü başkanı.Faruk Süren Liseyi Almanya'da okumuş, üniversite tahsilini İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (İİTİA, bugünkü adıyla Marmara Üniversitesi) tamamlamıştır. İyi derecede Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir.Galatasaray yönetiminde ilki 1984'de olmak üzere toplam altı dönem yöneticilik yapmıştır.[1] Dört dönem başkan yardımcısı olarak yer almıştır. Galatasaray yönetim kurullarında özellikle basketbol şubesiyle ilgilenmiş ve başarılı sonuçlar almıştır.[2] 16 Mart 1996 tarihinde yapılan genel kurulda başkanlığı Alp Yalman'dan devralmıştır. 1998 ve 2000'de yapılan genel kurullarda da tekrar başkan seçilmiştir.2001 yılında yapılan genel kurulda ise aday olmamıştır. Bunun temel nedeni olarak kulübün elde ettiği olağanüstü başarılara rağmen ekonomik gidişatın kamuoyunda tartışılır hale gelmesi olarak görülmektedir. Faruk Süren istifa ederken şöyle demiştir, "Yıpratıldık ve yıprandık. Artık varlığımız kulübe zarar veriyor."[3] Yapılan olağanüstü kongrede yeni seçilen başkan Mehmet Cansun'a devredene kadar, 5.5 yıl süresince Galatasaray başkanlığı yapmıştır.Başkanlık döneminde, Fatih Terim'i tam yetkiyle futbol takımının başına getirmiştir. 4 yıl süresince büyük başarılar elde edilmiştir. Faruk Süren bu durumu "O da iddialı, ben de. Neticede biz bu noktada başarılı olduk." diyerek açıklamıştır. Şirketleşme yönünde attığı adımlar, kulübe yeni bir vizyon kazandırmıştır. Fatih Terim'in ayrılmasından sonra, Galatasaray'ı daha sonradan şampiyonluğa taşıyacak olan Lucescu'yu da Türkiye'ye Faruk Süren yönetimi getirmiştir.Futbol takımının kazandığı kupalar bakımından sadece Galatasaray tarihinin değil, Türkiye tarihinin en başarılı başkanıdır. 5.5 yıllık süreçte Galatasaray 14 kupa kazanmıştır. Dört defa üst üste Türkiye Ligi şampiyonluğu, üç defa Türkiye Kupası, üç TSYD Kupası, iki Cumhurbaşkanlığı Kupası, bir UEFA Kupası ve bir Süper Kupa şampiyonluğu bu döneme sığmıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nün UEFA kupasını kazandığı 2000 yılından sonra 1 yıl daha başkanlık yapmıştır. [4]Faruk Süren'in dedesi Atatürk'ün de diş hekimliğini yapan Arşak Sürenyan (Adil Süren) ve babası da eski tüccar ve iş adamı Fuad Süren'dir.Ayrıca; Faruk Süren'in annesi İren Süren de baba tarafından Alman anne tarafından İtalyandır.

Faruk Süren

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.950 faruk suren haberi bulunmuştur.
Türker Arslan son yolculuğuna uğurlandı
Türker Arslan son yolculuğuna uğurlandıÖnceki gün vefat eden Galatasaray Kulübünün kongre üyesi, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Vekili ve eski TFF Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan, son yolculuğuna uğurlandı.
6.05.2021Galatasaray
Son dakika - Avrupa Süper Ligi Galatasaray'ı ikiye böldü!
Son dakika - Avrupa Süper Ligi Galatasaray'ı ikiye böldü!Galatasaray'da eski Başkan Faruk Süren, Cim-bom’un kurucu rolde olması gerektiğini belirtirken, başkan adayı Öztürk ise izin vermeyeceklerini dile getirdi
21.04.2021Galatasaray
ÖZEL | Mustafa Cengiz'den Fatih Terim ve futbolculara salvo! 'Donk'un seks partilerinden bıktık'
ÖZEL | Mustafa Cengiz'den Fatih Terim ve futbolculara salvo! 'Donk'un seks partilerinden bıktık'Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz, Surinam asıllı Hollandalı futbolcu üzerinden tüm takıma mesaj gönderdi. Cengiz'in Genel Kurul üyesi 20 kişiyle yaptığı toplantıda Fatih Terim'e söylediği sözler gündeme bomba gibi düştü. İşte sarı-kırmızılı takımda kapalı kapılar ardından yaşananlar...
15.04.2021Galatasaray
Galatasaray başkan adayı Tuncer Hunca'dan Fatih Terim açıklaması
Galatasaray başkan adayı Tuncer Hunca'dan Fatih Terim açıklamasıGalatasaray başkan adayı Tuncer Hunca, "Hocamız bizim için çok anlamlı, 2000 yılında yönetimdeydik, kendisi de teknik direktördü. Kimsenin yaşamadığını Türkiye'de bize yaşattı. Gerçekten takdire şayan bir olaydı. Fatih hocanın yeri hepimizde çok farklı ancak Fatih hocanın da ne düşündüğü önemli" dedi.
17.03.2021Galatasaray
Faruk Süren'den Belhanda eleştirisi: "Usül de yanlış, zamanlama da..."
Faruk Süren'den Belhanda eleştirisi: "Usül de yanlış, zamanlama da..."Galatasaray'ın efsane başkanlarından Faruk Süren, yönetimin Belhanda ile ilgili aldığı kararı, "Usül olarak da yanlış, zamanlama olarak da yanlış" şeklinde yorumladı.
12.03.2021Galatasaray
Son dakika | Faruk Süren damadının yanında!
Son dakika | Faruk Süren damadının yanında!Galatasaray eski Başkanı Faruk Süren, sezon sonunda yapılacak seçimlerde aday olacağı belirtilen damadı Burak Elmas’ın yanında olduğunu söyledi.
25.02.2021Galatasaray
Faruk Süren'in maskesiz mesafesiz sohbeti
Faruk Süren'in maskesiz mesafesiz sohbetiGalatasaray Kulübü eski başkanı Faruk Süren, önceki akşam Nişantaşı'nda bir mekandaydı. Kendisine mekanın patronu Metin Fadıllıoğlu da eşlik etti.
20.11.2020Cadde
Galatasaray'da Mustafa Cengiz satrancı
Galatasaray'da Mustafa Cengiz satrancıGalatasaray Yönetimi seçim kararı aldı ancak bunun perde arkasında çeşitli nedenler aranmaya başladı.
12.11.2020Galatasaray
Son dakika - Galatasaray'da Faruk Süren'den Fatih Terim ve Mustafa Cengiz sözleri! "Bu kaosa varır"
Son dakika - Galatasaray'da Faruk Süren'den Fatih Terim ve Mustafa Cengiz sözleri! "Bu kaosa varır"Galatasaray'ın eski başkanı Faruk Süren, sarı-kırmızılı gündeme dair açıklamalarda bulundu.
24.10.2020Galatasaray
Faruk Süren'in toplantı şıklığı
Faruk Süren'in toplantı şıklığıCemiyet ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Faruk Süren, geçtiğimiz gün Zorlu Alışveriş Merkezi'nde objektiflere yansıdı.
26.07.2020Cadde
Levent Tüzemen: Fatih Terim, Ali Koç'un tuzağına düştü
Levent Tüzemen: Fatih Terim, Ali Koç'un tuzağına düştüSabah gazetesi spor yazarı Levent Tüzemen, Süper Lig'de son 8 maçını kazanamayan Galatasaray'ı ve formsuz olduğunu iddia ettiği Fatih Terim hakkında çarpıcı bir yazıya imza attı.
17.07.2020Galatasaray
Restoranda kısa süreli toplantı
Restoranda kısa süreli toplantıGalatasaray Kulübü eski başkanlarından Faruk Süren, önceki gün İstinyePark AVM'de objektiflere takıldı.
2.06.2020Cadde
Galatasaray'da son 34 yılda tüm başkanlar şampiyon oldu
Galatasaray'da son 34 yılda tüm başkanlar şampiyon olduGalatasaray’ın son 34 yılında başkan olanlar hep mutlu sona ulaştı, kupayla taçlandı
30.06.2020Galatasaray
Faruk Süren: Aziz Yıldırım'ın sözleri beni üzüyor
Faruk Süren: Aziz Yıldırım'ın sözleri beni üzüyorEfsane başkan Faruk Süren, UEFA Kupası’nın 20. senesinde Milliyet’e konuştu. Süren’, Aziz Yıldırım’ın bu kupanın tesadüf olduğu yönündeki açıklamasını yanıt verdi. Süren, “O süreci devam ettirmek lazımdı ama yapamadık. O beni üzüyor." ifadelerini kullandı.
30.06.2020Galatasaray
Faruk Süren: “Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu isterdim"
Faruk Süren: “Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu isterdim"Efsane başkan Faruk Süren, UEFA Kupası’nın 20. senesinde Milliyet’e konuştu. Süren’, Aziz Yıldırım’ın bu kupanın tesadüf olduğu yönündeki açıklamasını yanıt verdi. Süren, “O süreci devam ettirmek lazımdı ama yapamadık. O beni üzüyor." ifadelerini kullandı.
30.06.2020Galatasaray
İyi ki doğduk
İyi ki doğdukMilliyet Spor Servisi yetmiş yıl sonra da ilk günkü heyecanla meslek ilkelerine sahip çıkıyor, her türlü mesleki rekabette zirveye oynuyorsa, birinci sebebi genlerine yer etmiş gelenekler, ikinci sebebi takdir, ilgi ve katılım gördüğü okurlarıdır. Gurur ve mutluluk kol kola...
3.05.2020Süper Lig
Son dakika | Faruk Süren'in eşi Hatice Süren'in corona virüs testi pozitif çıktı
Son dakika | Faruk Süren'in eşi Hatice Süren'in corona virüs testi pozitif çıktıGalatasaray'ın efsane Başkanı Faruk Süren'in eşi Hatice Süren'in corona virüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi.
30.06.2020Galatasaray
Faruk Süren'den eldivenli önlem
Faruk Süren'den eldivenli önlemTürk futbol tarihinin efsane başkanlarından ve aynı zamanda başarılı bir iş insanı olan Faruk Süren, geçtiğimiz gün Zorlu Alışveriş Merkezi'nde görüntülendi.
18.03.2020Cadde
Eşref Hamamcıoğlu'ndan Fenerbahçe göndermesi
Eşref Hamamcıoğlu'ndan Fenerbahçe göndermesiDivan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Fenerbahçe derbisine değinerek "Bir Anadolu deplasmanından uzun süre sonra zaferle döndük. Bundan dolayı sevincimiz oldukça fazla" dedi.
30.06.2020Galatasaray
Galatasaray'da yönetimden prim jesti
Galatasaray'da yönetimden prim jestiGalatasaray’da tarihi galibiyete yönetim jest yapmaya hazırlanıyor
30.06.2020Galatasaray
Onyekuru değil Ömer!
Onyekuru değil Ömer!Cim-Bom’un yarınki Fenerbahçe derbisinde takım tercihi önemli rol oynayacak. Fatih Terim’in Ömer’e şans vermesi bekleniyor.
30.06.2020Galatasaray
Galatasaray camiasının Fenerbahçe derbisinden beklentisi büyük
Galatasaray camiasının Fenerbahçe derbisinden beklentisi büyükSüper Lig'in 23. haftasında 23 Şubat Pazar günü deplasmanda Fenerbahçe ile karşılaşacak Galatasaray'da sarı-kırmızılı camia, takımlarının Kadıköy'den iyi bir sonuçla dönmesini bekliyor.
30.06.2020Galatasaray
Faruk Süren: Mustafa Cengiz eli sıkılacak adam değil
Faruk Süren: Mustafa Cengiz eli sıkılacak adam değilGalatasaray'ın eski Başkanı Faruk Süren, sarı-kırmızılı kulübün Başkanı Mustafa Cengiz'e olay sözler sarf etti. Skorer'e özel açıklamalarda bulunan Süren, "Aslında eli sıkılacak adam değil! İnsan küfür edeceği adamla da el sıkışmaz herhalde" dedi.
30.06.2020Galatasaray
Faruk Süren: "Derbide galibiyet için elimizden geleni yapacağız"
Faruk Süren: "Derbide galibiyet için elimizden geleni yapacağız"Kadıköy’de Galatasaray’ın aldığı son galibiyette başkanlık koltuğunda oturan Faruk Süren, Fenerbahçe derbisi öncesi, "4 puanlık avantajı ile gideceğiz. Galip gelmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.
30.06.2020Galatasaray
Süren, elini sıkmadı
Süren, elini sıkmadıBaşkan Mustafa Cengiz, geceye katılan eski başkan Faruk Süren ile karşılaştı ve elini uzattı. Ancak Süren, Cengiz’in elini sıkmadı.
30.06.2020Galatasaray

Benzer Haber Etiketleri

galatasarayFaruk SürenSüper LigMustafa CengizFatih Terim

Faruk Süren ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.