Beşiktaş Rıza Çalımbay her şeyi açıkladı! Maçtayken feshetme yazısı gönderdiler | Mert Günok'tan özür dilerim

Rıza Çalımbay her şeyi açıkladı! Maçtayken feshetme yazısı gönderdiler | Mert Günok'tan özür dilerim

22.12.2023 - 13:35 | Son Güncellenme:

Beşiktaş'ta yolların ayrıldığı teknik direktör Rıza Çalımbay basın toplantısında merak edilenleri açıkladı. Kadro dışı kararının perde arkası, Mert Günok, Gedson ve Fenerbahçe maçı hakkında konuşan Çalımbay'ın kendisine gelen feshetme yazısı ile ilgili sözleri dikkat çekti.

Beşiktaş'ta teknik direktör Rıza Çalımbay dönemi sona erdi. Alanyaspor'a 3-1 kaybeden Beşiktaş'ta Çalımbay ile yollar ayrıldı. Çalımbay ayrılık sonrası basın toplantısı düzenledi.

Haberin Devamı

"OLAYLI ŞEYLER OLDU"
"Biz Beşiktaşlıyız. Başka hiçbir kulübe gitmedim, sadece Beşiktaş forması giydim. Kısa bir süre antrenörlük yaptık. Olaylı şeyler oldu. Kısa kısa cevaplar vereceğim."

MERT GÜNOK'TAN ÖZÜR DİLİYORUM
"Mert kaleci arkadaşımızla ilgili yanlış bir söz söyledim. Maça çok sinirlenmiştim. Belki de en iyi oynadığımız maçlardan biriydi. Bize hiç yakışmadı. Mert'e kötü niyetle söylemedim. Alınmasın, etmesin. Çok kariyerli, karakterli bir kaleci. Ondan özür diliyorum."

'SÖZLEŞMEYİ FESHEDECEĞİZ YAZISI GÖNDERDİLER'
Sözleşmemi 2 maç daha uzatmak istediler. Ben 2 maçlık bir antrenör değilim. Ben oraya 2 günlük, 1 aylık gelmem. Sadece Beşiktaş'ın ihtiyacı olduğu için elimi taşın altına koydum. Aldığımız takım ligden kopmuş, Avrupa'dan elenmiş... Onunla uğraştık.

"Samet ağabey ve Feyyaz, 2 maç devam etmemi istediler. Sonra sözleşme için oturacağımızı söylediler. Onlara güvendim ve 2 maçlık imza attım. Lugano maçına giderken, avukatıma 'İmza atmazsanız, sözleşme feshedeceğiz' diye kağıt gönderdiler. Bunu kimseye söylemedim. Çok üzüldüm. Para için gelmedim ben. Ahmet Nur Çebi zaten sözleşmede önlerini açmış."

Haberin Devamı

ÇALIMBAY'DAN BAŞKANA: BANA SAYGI DUYACAK
Skorer'den Nergis Aşkın'ın sorusu üzerine Çalımbay şu yanıtı verdi: "Başkan Hasan Arat ile sadece futbolcularla tanışma toplantısında görüştük, o görüşme de 'Merhaba' olarak gerçekleşti. Ben başkan olsam, takımın durumu için özel olarak görüşürdüm. Neden görüşmedi, bilmiyorum. Sen teknik direktörün arkasında olmazsan, oyuncu da 'Nasıl olsa gidecek' diye düşünür. Hasan Arat'a nasıl saygı duyduysam, o da bana saygı duyacak. Herkes işini bilecek. Ben burada maddi açıdan bir şey istemedim. İlla Beşiktaş olsun diyen birisi de değilim. Kontrata madde bile yazmadım."

 

'AYRILIK AÇIKLAMASI YAPIYORUZ' DEDİLER
"Yöneticiler 'Ayrılık açıklaması yapıyoruz' dediler yanımda. Ben de 'Yapın' dedim. Geldiğimizde takım dağılmıştı, yüzlerinden mutsuzluk akıyordu. Kopmuşlardı, biz onları birbirine kenetlemeye çalıştık."

Rıza Çalımbay her şeyi açıkladı Maçtayken feshetme yazısı gönderdiler | Mert Günoktan özür dilerim

KADRO DIŞI KARARLARI
"Samet ağabey 'Biz 5 oyuncuyu kadro dışı bıraktık' dedi. 'Biz' diyor ben yokum yani. 'İyi hayırlı olsun' dedim. Olay bitmiş yani. Benim fikrim alınmadan böyle bir karar alınıyor. Dün akşam yöneticilere söyledim, onlar da 'Samet Hocalar o kararı aldı' dediler."

Haberin Devamı

'GEDSON OYNAYABİLİR DENDİ'
"Maçtan önce doktor 'Gedson oynayabilir' dedi. Bende Gedson'u çağırdım ve durumunu sordum. 'Bundan önce 3 kere sakat oynadım, yine tekrarladı. Bu kez oynamam' dedi. Sonra Samet ağabeye durumu anlattım ve 'İsterseniz siz konuşun' diye aktardım. Aynılarını ona da söyledi. Yeniden sakatlanmaktan korktu. Sözlerim yanlış anlaşıldı."

"ONLARIN İSTEDİĞİNİ YAPMADIM"
"Dün gece Samet ağabey ve Feyyaz, tesise geleceğini söyledi. Sonra onlar gelmedi, 3 yönetici geldi. Onlarla konuştum. Gece 01:00'de bir şey yapmam. Sabah basın toplantısında bırakırım' dedim. Onlar direttiler, kabul etmedim. Onlar da hemen yazmışlar ayrıldık diye. Onların dediğini yapmadım. Yanlış şeyler yazıldı. Benim gitmemi çok isteyen oldu. Ancak başkan, yönetici, Samet ağabey bir tane açıklama yapmadı. Beşiktaş için 2 maç gelirim ama antrenörlük kariyerimde yapmam."

Haberin Devamı

FENERBAHÇE MAÇI İYİ GEÇMEDİ
"Ahmet Nur Çebi'ye’ 'Beni neden daha erken çağırmadınız?' dedim. E Sezon başı gelseydim, Beşiktaş çok daha farklı olurdu. En önemli şey hazırlık dönemidir. En az 10 sakatlık vardır. Şenol Hoca tecrübelidir, yanlış idman yaptırmaz. Oyunculara yükleme yapamadık, sadece konuştuk ve motive etmeye çalıştık. En ufak şeyde sakatlananlar oldu. Club Brugge maçını hiç oynamak istemedim, oyuncu yoktu. Bir tane stoper bulamadık. Onur'u stoper oynattık. Muleka'yı açık oynatıyoruz, çünkü oyuncu yok. Ante Rebic'ten verim alamadım. Disiplini sağladık, arkadaşlıklar iyiydi. Club Brugge ve Fenerbahçe maçları bizim için iyi geçmedi. Brugge maçını önemsemiyorum ama Fenerbahçe maçı, dünkü maça benzedi. Bireysel hatalardan goller yedik."

"BENİ YALNIZ BIRAKTILAR"
"Tavsiyem, bir teknik direktör alıyorsanız, arkasında durun. Sizin desteğiniz olursa, iş farklı olur. Samet Aybaba ve Feyyaz Uçar ile antrenmana gelirsiniz. Ben yalnız bırakıldım. Kesinlikle. Bir kere Feyyaz Uçar 'Rıza Çalımbay ile devam ediyoruz' dedi. Hepsi bu kadar."

Haberin Devamı

BURAK YILMAZ CEVABI
"Görevde teknik direktör varken, ben kimseyle konuşmam. Burak Yılmaz, benim öğrencim. Trabzonspor'a ben önerdim. Kimseyle takışmam, kötü bir şey söylemem."

'BEN BEŞİKTAŞ'A İHANET ETMEM'
"Yeni gelen teknik direktöre zaman verirlerse, eksikleri görür. Kalsaydım, transfer için gereklilikleri söylerdim. Beşiktaş için en büyük tehlike Afrika kupası. 6-7 arkadaş gidecek. Yeni gelen teknik direktör benden bir bilgi isterse, veririm. Ben Beşiktaşlıyım. Beşiktaş'a ihanet edemem, farklı düşünemem."

"FUTBOLCULARA LAF SÖYLETMEM"
"Milot Rashica ile ilk kez geçen gün idman yaptık. Çok kısa zamanımız vardı. Bu kısa sürede çok şey yapmamı istediler. Elde malzeme olursa yaparsın. Malzemenin %40'ı olsa, yine istediğimiz şeyi yaparız. Futbolcu arkadaşlarıma laf söyletmem. Biz onlarla zor zamanlarda çalıştık. Ben hepsinden çok memnunum, hepsine teşekkür ettim."

SOSYAL MEDYA KULLANMIYORUM
"Sosyal medya ile ilgilenmiyorum. Oradan çıkmayı bile bilmem. Bizim o işle ilgilenen arkadaşımız var. O yapmıştır mutlaka, ben onu çözerim. 1-2 kere baktım sosyal medyaya. Futbol hayatımda, sosyal medyada gündeme geldiğim kadar gündem olmadım. Abartıyorlar. Yok kamp olayı... Ben asla disiplinimi bozmadım."

'PARA KONUŞMADIK'
Ahmet Nur Çebi 'Beşiktaş'ın ihtiyacı var, gel' dedi. Kongreye kadar 3 haftalık konuştuk. Para konuşmadık. Zaten onun istediği 3 maçtı, o 3 maçı en iyi şekilde geçtik. Samet Aybaba ve Mehmet Özdilek ile görüştüm.

Hasan Arat ve Serdal Adalı, 'Rıza Hoca ile devam edeceğiz' dediler. Sonra göreve devam ettik. Bir süreç vardı, onu sonra öğrendim. Ahmet Çebi'nin bize yaptığı sözleşme 2024'ün Haziran ayına kadardı. '15 gün içerisinde yeni gelen yönetim feshedebilir' maddesi vardı.

Samet ağabey ve Feyyaz geldiğinde mutlu olduk. Beraber oynadık biz. Sonra ayın 27'sinde mukavele bitecek diye konuşuldu. Üzüldüğüm şeylerden biri, bu kadar şey çıkarken; 'Rıza Çalımbay bizim teknik direktörümüzdür. Sonuna kadar gideceğiz' diye bir şey çıkmadı.

Tevfik Yamantürk, Divan Kurulu'nda '1.5 yıl kalması gerekir' dedi ama Hasan Arat'tan bir şey çıkmadı. Üzüldüğüm bir diğer konu, Hasan Arat ile hiç konuşmadık, görüşmedik.

NELER OLACAK?

4. HOCA ARAYIŞI
Beşiktaş teknik direktör değişikliğine gitti. Gelecek yeni hoca bu sezon Beşiktaş'ın dördüncü hocası olacak. Şenol Güneş ile sezona başlayan Beşiktaş, daha sonra Burak Yılmaz ve Rıza Çalımbay'a görev vermişti.

KULÜBEDE SERDAR TOPRAKTEPE YER ALACAK
Süper Lig'in 18'inci haftasında oynanacak Hatayspor maçında Beşiktaş'ın başında U-19 takımı teknik direktörü Serdar Topraktepe görev yapacak.

YABANCI HOCA DÜŞÜNCESİ
Başkanlığa gelmeden önce de yabancı bir teknik direktör düşüncesi olan Hasan Arat ve yönetimi, derbi mağlubiyetinin ardından Rıza Çalımbay'a olan güvenini yitirmişti. Dün karşılaşma sonrasında ise ipler tamamen koptu ve ayrılık geldi.

ÇALIMBAY'DAN MERT GÜNOK'A: SEN NASIL KALECİSİN?
Alanyaspor maçı sonrasında konuşan Rıza Çalımbay, Mert Günok için 'Yani sen nasıl kalecisin, oradaki topu vuracaksın gidecek, bu kadar basit!" ifadelerini kullanmıştı.

Amartey için ise 'Amartey orada son adam. Geride bir tek kalecisi var. Topa vurarak uzaklaştırması gerekiyor. Ama doğru hamleyi yapamadı' dedi. Çalımbay, Portekizli futbolcu için, "Gedson oynayabilirdi mesela, oynayabilirdi. Ayağı o kadar önemli değildi, oynayabilirdi." açıklamasını yaptı.