Geri Dön

Son dakika - Paris'in kralı Djokovic!

Fransa Açık’ta Djokovic tek erkeklerde kupayı kaldırdı, grand slamlerde birden fazla şampiyonluk yaşayan ilk tenisçi oldu

Son dakika - Paris'in kralı Djokovic!

ALP USTAOĞLU

Roland Garros’ta Sırp raket, Tsitsipas karşısında tarih yazdı. Djokovic, 2-0 geriye düştüğü finali çevirmeyi başardı ve mutlu sona ulaştı. Maçın ardından büyük üzüntü yaşayan Yunan tenisçi ise diğer genç isimler gibi ‘büyük üçlünün’ kortlardan çekilmesi gerektiği gerçeğini kabullendi.

Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda sürpriz erkekler finalinde Novak Djokovic ile bir ilki başaran Tsitsipas karşı karşıya geldi. Genç rakibini 2-0’dan geri dönerek 3-2 yenen ve bütün grand slamlarde birden fazla şampiyonluk yaşayan tek tenisçi oldu.
Erkekler finali maç öncesinde bambaşka bir hikaye barındırıyordu. Bugünün yıldızı Djokovic ve geleceğin yıldızı Tsitsipas kıyasıya bir mücadeleye girişeceklerdi. Aslında Nadal maçından sonra Djokovic tecrübesi ile rakipsiz kalmış ve kariyerinin 2. Roland Garros şampiyonluğuna rahatlıkla ulaşacakmış gibi görünüyordu.
Zaten Sırp oyuncu da hazır Nadal ortalıkta yokken bu şampiyonluğu kaçırmak istemiyordu. Ancak ihmal edilmemesi gereken bir konu vardı ki, Zverev-Tsitsipas yarı finalinden, finalde Djokovic’e daha fazla problem çıkarma potansiyeli olan Tsitsipas çıkmıştı ve belki pek çok kişi farkında değildi ama final maçı Djokovic için çok kolay olmayacaktı.
Çünkü Tsitsipas, Zverev gibi oyununda çok fazla iniş çıkışlar yaşayan ve bir noktada maçtan kopma noktasına gelebilen bir oyuncu değildi. Daha kompakt bir oyuna sahip olan Yunan tenisçi, yeni jenerasyon içinde böyle bir final için belki de en olmaması gereken rakipti. Erkekler final maçı böyle bir psikoloji içinde başladı.
Tsitsipas ne kadar dişli bir rakip olduğunu ilk setten itibaren göstermeye başladı. Tie breake giden ilk seti, arkasından da 2. seti de alan Tsitsipas şampiyonluğa sadece 1 set yaklaşmıştı ama bu yeni jenerasyonun başına gelen en şanssız olay olan Nadal, Federer ve Djokovic’in aynı döneme denk gelmesi faktörü yine çalıştı ve pes etmeyen, inatçı karakterini maça koyan Djokovic önce sonraki 2 seti, arkasından da final setini alarak 3-2 lik skorla Paris’te 2.kez şampiyonluğa ulaştı.
Daha önce de belirttiğim gibi yeni jenerasyon ‘büyük üçlü’ sahneden çekilene veya yavaşlayana kadar bu tarz hayal kırıklıkları yaşamaya devam edecek ve şimdilik şampiyonluklar için grand slam yerine Masters Turnuvaları ile idare etmek durumunda kalacaklar.

Son dakika - Parisin kralı Djokovic

Djokovic takipte
Kariyerinin 19. grand slam şampiyonluğuna ulaşan Djokovic, 20’şer şampiyonluğu ile tek erkeklerde rekora ortak olan rakipleri Federer ile Nadal’a bir adım daha yaklaştı. Tsitsipas ise turnuvada zirveye çıkacak ilk Yunan olma fırsatını değerlendiremedi.

Bu zaferin tadı başka
Teniste teklerde grand slam şampiyonu olanlar ve olmayanlar arasında bir ayrım vardır. Grand slam kazanmak tenisçiyi bir üst seviyede konumlandırır, bu anlamda Krejcikova’nın da başka bir seviyeye yükselmiş olduğunu kabul edebiliriz.
Çiftler finalinin sonrasındaki basın toplantısında Krejcikova ve Siniakova 13 yaşından beri beraber oynadıklarını ve daha önce de çiftlerde grand slam şampiyonlukları yaşadıklarını ancak Krejcikova’nın tekler şampiyonluğundan ötürü bu seneki çiftler zaferinin tadının bambaşka olduğunu belirttiler.

Muhteşem Krejcikova
Barbora Krejcikova, Roland Garros’ta önce teklerde ardından da çiftlerde şampiyon olarak hikayesine farklı bir boyut ekledi. Krejcikova, Mary Pierce’dan sonra bunu başaran 2. tenisçi oldu. Çek oyuncunun bu zaferini anlayabilmek için geçmişine gitmemiz gerekiyor.
Krejcikova’nın hayatı, annesinin onu 90’ların Çek yıldızı Jana Novotna’yla tanıştırmasıyla değişti. 2017’de vefat edene kadar Krejcikova’nın hocalığını yapan Novotna, genç oyuncunun zihinsel ve fiziksel yapısını yeniden tasarladı. Önce şampiyonun öne çıkarabilecek belirgin bir özelliğini bulamayan Novotna, sonraları genç oyuncunun kendisi ile ortak özelliğini buldu; yüksek seviyede oyun zekası ve algısı... Ardından her şey bunun üzerine oturtuldu. Novotna’nın 1993 Wimbledon finalinde Steffi Graf’a final setinde kaybettiği maç sonunda Kent Düşesi’nin omzunda ağladığı karşılaşma, mental gücün ne kadar önemli olduğu notuyla Novotna tarafından Krejcikova’nın aklına kazındı. Ve Novotna 70’li ve 80’li yıllardaki tenis ekolü ile yetiştirilmiş birisi olarak 2000’li yılların oyuncusu olan Krejcikova’yı geçmişin ve geleceğin bir sentezi halinde dizayn etti.
Bazı oyuncular Gauff ya da Swiatek gibi 17-18 yaşlarında ön plana çıkıyor, ancak bazıları şampiyonluk için 20’li yaşların sonrasını bekliyorlar. Örneğin Halep 2018’de ilk grand slam şampiyonluğunu Roland Garros’ta kazandığında aşağı yukarı Krejcikova ile aynı yaşlardaydı. Çek oyuncu için bu sene Paris’ten elde ettiği kazanımlar ile beraber daha parlak bir kariyer başlamış olabilir.

Josef'ten oğluna: Geleceğin Beşiktaş futbolcusu, benden daha çok gol atıyor...
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet