Geri Dön

Spor Bakanı Kılıç: 'En fazla madalyayı kazanmaya çalışacağız'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun'da 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreni öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kılıç, oyunlar öncesi kendisinin ve sporcuların büyük heyecan yaşadığını söyledi.

Spor Bakanı Kılıç: 'En fazla madalyayı kazanmaya çalışacağız'

Bakan Çağatay Kılıç, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası, bu önemli organizasyonun Türkiye'den alınması için çok çaba sarf edildiğini ifade ederek, "15 Temmuz hain darbe girişinden sonra bu oyunları Samsun ve Türkiye'nin elinden almak için çok uğraştılar. Bazı hainler ülkelerini dünyada kötü anlattı. Biz onlarla da mücadele ederek yoğun bilgilendirme çalışması yaparak olimpiyatların Samsun'da kalmasını sağladık. Oyunları Türkiye'den alıp başka bir ülkeye verme konusunda da çok az kalmıştı, başarmak üzereydiler. Çok şükür ki öyle olmadı" dedi.

Türkiye'nin sporcularına her konuda büyük destek verdiğini dile getiren Bakan Kılıç, "Rio Olimpiyatları sonrasında bazı federasyonlarda değişlik yaparak, yükselişe geçtik. Samsun'daki oyunlarda da bu değişikliğin meyvelerini almaya başlayacağız. Çok sayıda madalya kazanmayı umut ediyoruz. Oyunlarda Türkiye olarak 294 sporcu ile mücadele edeceğiz. İnşallah Samsun'da bugüne kadar aldığımız en fazla madalyayı alacağız, temennimiz bu" şeklinde konuştu.

Olimpiyat Oyunları'na İngiliz kafilesinin devlet desteği olmadan, kendi imkanlarıyla katıldığına vurgu yapan Kılıç, "Samsun'daki olimpiyatlara katılmak için İngiliz sporcular sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattı. Yüz bin pound toplamaları gerekiyordu gelebilmeleri için. Toplayamasalar gelemeyeceklerdi. Oyunlar için Türkiye'ye gelmeden bir hafta önce bunu sosyal medyadan duyurdular; 'Evet başardık yüz bin pound topladık ve gidebiliyoruz' dediler. İngiltere'yi göz önüne alırsak farklı ülkelerdeki geçmişinden gelen yatırımlarından elde ettikleri, kuzey denizindeki petrol platformlarından elde ettikleri, şirketleri ve finansal gücü aracılığıyla elde ettikleri var ama işitme engelliler milli takımları kampanya yapıp 100 bin pound bulup öyle gelebiliyor" diye konuştu.

Bakan Kılıç son olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sporcularına her türlü maddi ve manevi desteği verdiğini ifade ederek, tek isteklerinin oyuncularının daha fazla kendisini geliştirmesi ve dünya ile daha fazla entegre olması olduğunu söyledi.

Fatih Terim'den tepkilere yanıt
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner