Geri Dön

Tokyo Oyunları’nda rekorlar peş peşe geldi

Yüzmede kadınlar 4x100 serbest bayrakta Avustralya dünya rekoru kırarak altını kaptı. Halterde ise erkekler 61 kiloda Çinli Fabin Li, 67 kiloda da Lijun Chen olimpiyatların en iyi derecelerini yaptı

Tokyo Oyunları’nda rekorlar peş peşe geldi

Tokyo Oyunları’nda madalyalar sahiplerini bulurken rekor haberleri de gelmeye başladı.
Su Sporları Merkezi’nde düzenlenen yüzme yarışlarında kadınlar 4x100 serbest bayrakta Avustralya takımı, 3.29.69’luk dereceleriyle dünya rekoru kırarak altın madalyaya uzandı. Bir önceki rekor 2018’de yine Avustralya tarafından 3.30.05 ile kırılmıştı.
Havuzda ayrıca Tunus da büyük bir gurur yaşadı. Tunuslu yüzücü Ahmed Hafnaoui, büyük bir sürprize imza atarak 400 metre serbestte 3.43.36’lık derecesiyle altın madalya kazandı. Hafnaoui, bu başarısıyla ülkesi Tunus’a bu kategorideki ilk olimpiyat madalyasını götürdü.
Halter branşında ise erkekler 61 kiloda Çinli Fabin Li, olimpiyat rekoru kırarak altın madalya elde etti. Tokyo International Forum’da gerçekleştirilen müsabakalarda Li, toplamda 313 kilo kaldırarak olimpiyat rekoru kırdı ve altın madalyanın sahibi oldu. Çinli Lijun Chen ise 67 kiloda silkmede 187 kilo ve toplamda 332 kilo ile 2 olimpiyat rekoru kırarak iki altın madalya kazandı.

Tokyo Oyunları’nda rekorlar peş peşe geldi

İlk madalya Japonya’nın
Oyunlarda kaykay branşında erkekler sokak disiplin yarışında madalyalar sahibini buldu. Olimpiyat oyunları tarihinde ilk kez yer alan kaykayda, tarihin ilk altın madalyası da ev sahibi ülkeden Yuto Horigome’nin oldu. Bu dalda gümüş madalya Brezilyalı Kelvin Hoefler’e giderken, ABD’li Jagger Eaton kürsüyü tamamladı.

Eskrimde tarihe geçti
Eskrimde altın madalya kazanan Macar Aron Szilagyi, bireysel kılıç dalında üç olimpiyat altını alan ilk eskrimci olarak tarihe geçti. Szilagyi, 2012 Londra ve 2016 Rio de Janeiro olimpiyatlarında da kürsünün ilk sırasına çıkmıştı. Szilagyi’nin finalde 15-7 mağlup ettiği İtalyan Luigi Samele gümüş madalya aldı. Fransız Romain Cannone ise bireysel epe kategorisinde altının sahibi oldu.

Hayaller yerlerde
İki kez olimpiyat şampiyonu Japon cimnnastikçi Kohei Uchimura, Tokyo 2020’de katıldığı elemelerde büyük hayal kırıklığı yaşadı. Eli bardan kayıp kendini yerde bulan deneyimli sporcu, finale bile kalamadan elendi.

Hikmet Karaman: "Fazla abartmak istemiyorum lig uzun bir maraton"
YAZARLAR
TÜM YAZARLAR

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner