THY Euroleague’de 20. maçına çıkan Anadolu Efes, Panathinaikos’u 82-81 yenmeyi başardı, 10. galibiyetini aldı.
Panathinaikos bu sezon 4 galibiyet alarak İstanbul’a gelmişti, kazandığı maçlardan bir tanesi de temsilcimize karşı çok farklı skorla alınmıştı. Yani onları hafife almak, maçı çantada keklik görmek dün için büyük hataydı. Ancak ne yazık ki konsantrasyonumuz takım halinde beklentilerin çok altındaydı.
Larkin maça 3 üçlükle başlasa da Micic’in bir türlü maça girememesi, Simon ile Beaubois’nın da beklentilerin altında kalışı hücumu aksattı. İstanbul’a en önemli uzunundan yoksun gelen konuk takım ise planını dışarıdan atmak üzerine kurmuştu, bol bol şut kullandı. Ancak onlar çözümü Nedovic-Macon ikilisinin Efes’in kısa rotasyondaki savunma zaafına atak ederek buldu.
2. yarıda artan Efes baskısı, rakibin top kaybı sayısının artması maçı dengeledi ama bir türlü gelmeyen dış şut katkısı canımızı çok sıktı. Konuk takım ise Macon ve Nedovic ile skor bulmayı sürdürünce kazanmaya çok yaklaştı. Micic’in 6’da 0 ile oynarken ve takımı 1 sayı gerideyken uzun mesafeli üçlük denemesi, dünkü konsantrasyon seviyesinin özetiydi. Devamında neyse ki White çizgide 2’de 1 ile atıp, bize bir şans daha verdi. Mola sonrasında maçın en olgun hücumunu yapan ve Moerman’ı bomboş topla buluşturan Efes, tüm sayılarını 2. yarıda atan Fransız yıldızının hayati üçlüğüyle kazandı, çok kötü geçen geceyi kazasız atlattı.
Kazanmak her zaman güzeldir ama dünkü oyun Efes’e karşı tedirgin bakışları ve soru işaretlerini ortadan kaldıramadı. Son şampiyon ilk adımı enerjisini yükselterek atmalı.