Anadolu Efes, ligdeki final serisine fırtına gibi girdi, tam 7 oyuncusunun çift haneli skorlara ulaştığı, 2. yarıda 68 sayı attığı, kendisine ait play-off sayı rekorunu kırdığı maçı 40 farkla kazandı. Lacivert-beyazlılar 3 galibiyete ulaşan takımın şampiyon olacağı seride durumu 1-0 yaptı

ING Basketbol Süper Ligi final serisi ilk maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu 111-71 yenmeyi başardı, durumu 1-0 yaptı.
Maça hızlı giren Fenerbahçe, Guduric-De Colo ikilisiyle kolay skor üretirken 10-3 ile farkı 7 sayıya çıkardı. İlk dakikalarda boş atışları kaçıran Efes, benchten gelen isimleriyle hücumda ritmini buldu, Buğrahan, Doğuş ve son saniyede Larkin’den gelen üç sayılık isabetlerle çeyrek sonunda rakibini yakaladı.
Eddie’nin 4 numaraya geçtiği düzende Singleton ile boyalı alandaki etkisini artıran ve daha kolay skor bulmaya başlayan Efes, Melih ve De Colo’dan gelen sayılara rağmen ilk yarıyı 43-40 önde bitirmeyi başardı.

10 dakikada, 6 üçlük
3. çeyrek ise kontrol tamamen Efes’e geçti. Fenerbahçe’nin çok basit top kayıpları yaparak potasında kolay sayılar bulması da Efes’in hücum ritmini artırdı ve 10 dakikaya 6 üç sayı isabeti daha sığdıran Efes, tam 37 sayı bulup, son periyota 80-51 galip girmeyi başardı.
İyice oyundan düşen Fenerbahçe Beko karşısında farkı 93-57’de 36 sayıya kadar çıkaran Anadolu Efes, maçın son bölümünü daha az süre alan isimleriyle tamamlasa da rahat bir galibiyete ulaşarak, durumu 1-0 yaptı.
Final Four şampiyonluğunun hemen ardından daha kutlamaları bile bitirmemişken final maçına çıkan Anadolu Efes’in hücum performansı, serinin kalanı için bir mesaj niteliği taşırken, rakibinin rahatlığını fırsata çevirmeyi hedefleyen Fenerbahçe Beko ise hem hücumdaki top kayıplarının hem de savunmadaki yumuşaklığının sıkıntısını yaşadı.