Fenerbahçe Beko, final serisinin 2. maçında Anadolu Efes’i 93-78 ile yıktı, durumu 2-0 yaptı.
İlk maçta rakibin yorgunluğunu, müthiş enerjisiyle avantaja çevirmiş, savunmasıyla kazanmayı bilmişti Fenerbahçe Beko... Anadolu Efes’te coach Ergin Ataman, yabancı tercihlerini kısalardan yana kullanıp, Moerman ve Pleiss dışındaki uzunları dışarıda bırakınca, ilk maçtaki boyalı alan üstünlüğü de enerji farkı da daha net hissedildi. Moerman da Pleiss da beklentilerin uzağında kalıp, boyalı alanı rakibe kaptırınca, ilk çeyrek sonunda bulduğu üçlüklerle 10 dakikalık bölümü önde bitiren Efes, devamını getiremedi.
2. çeyrek başındaki olağanüstü Fenerbahçe baskısı, Guduric’in de tek başına attığı 11 sayıyla daha da anlam kazandı, rakibine 6 dakika sayı attırmayarak 18-0 seri bulan Fenerbahçe, bir çeyrekte 36 sayı atıp, devre sonunda 54 sayıya ulaşarak, soyunma odasına 22 farklı önde girdi. Baskıya ve hızlı hücum sayılarına o kadar konsantreydi ki sarı-lacivertli ekip, yediği üçlükten sonra bile Vesely’nin tek pasıyla De Colo’yu turnikeye gönderebildi. Boyalı alanda rakibine karşı koşamayan Efes, umudunu sadece dış şutlara bağlayıp, tecrübeli ellerinden verip alamayınca fark da giderek açıldı.
2. yarının başındaki Bryant direnişi de Booker’ın sayılarıyla savuşturulunca fark 28 sayıya kadar çıktı. Efes, belki maçın başında yapması gereken baskıyı, iki takımın da artık sonucu kabul edip, 5 yerliyle oynadığı bölümde sahaya yansıttı ve farkı 12 sayıya kadar indirmeyi başardı ama artık çok geç olduğunun herkes farkındaydı.
Bir kez daha daha agresif olan, daha çok koşan ve savunmaya odaklanan takım kazandı, Fenerbahçe Beko, 3 galibiyete ulaşacak takımın mutlu sona ulaşacağı seride mutlu sona çok yaklaştı.