Fenerbahçe Beko, ligin ilk yarısında yenildiği Galatasaray Doğa Sigorta’dan rövanşı alırken zorlanmadı

Fenerbahçe Beko, ligin ilk yarısında yenildiği Galatasaray Doğa Sigorta’dan rövanşı alırken zorlanmadı. Vesely, Kalinic, Datome ve Lauvergne gibi isimlerinden yoksun oynayıp, maçın büyük bölümünde sahada kısa beşlerle kalsa da güle oynaya kazandı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 27. maçında Galatasaray Odeabank’ı konuk eden Fenerbahçe Beko, 90-67’lik skorla kazandı, 23. galibiyetine imza atarak liderlik şansını son maça taşıdı. Art arda yaşadıkları sakatlıklardan sonra Banvit’e sahasında kaybederek 72 maçlık iç saha serisini noktalamak zorunda kalan Fenerbahçe, ezeli rakibi karşısında da aynı eksiklerle sahaya çıksa da müthiş mücadele etti ve gülmeyi başardı.

Uzun rotasyonundaki sakatlıkların sıkıntısı özellikle ilk yarıda sadece 5 ribaunt alarak yaşadı, Auguste’tan gelen sayılar sonunda ilk çeyreği 22-21 geride kapadı. Ancak 4’te 0 üç sayı isabetiyle başladığı maçın ilk yarısında kalan bölümü 7’de 6 isabetle bitiren Fenerbahçe, öne geçip farkı 15’e kadar çıkardı, soyunma odasına da 49-36 galip girdi. Obradovic bu kez joker gibi kullandığı ve 4, hem 5 numara pozisyonunda oynattığı Egehan’ın müthiş katkısının artısını yaşadı. Hem Auguste, hem de Arapovic eşleşmesinde ayakta kalan Egehan, iki üç sayı isabetiyle de takımının dönüşünde büyük rol oynadı.

İyi hücum etti
Galatasaray’ın alan savunmasına karşı Guduric ve Sloukas’ın potaya gidişleriyle iyi hücum eden, 2. yarıda faul problemine rağmen boyalı alanı çok iyi kullanan Ahmet ile iç-dış dengesini de yakalamayı bilen Fenerbahçe, Melih ve Sinan gibi tecrübeli isimlerinin mücadele dozunu artırıp, hücuma çeşitlilik kazandırmasıyla daha da rahatladı, farkı 21 sayıya çıkardı.

Faul problemi nedeniyle sahada çok az kalan ve ilk sayısını 35’te bulan Harrison ve Webster’ın sayılarıyla farkı 12’ye indiren Galatasaray, son çeyrekte umutlansa da, rakibin kısa beşini cezalandırma isteğine fazla konsantre olup, çok yine düzenden çıktı. Harrison ve Hayes gibi iki kritik isminden 19’da 2 isabetle 5 sayı katkı alabilen Galatasaray karşısında, Fenerbahçe Beko farklı kazandı.

Fener sildi süpürdü