ING Basketbol Süper Ligi yarı final serisi ilk maçında Galatasaray NEF, Anadolu Efes’i 105-70 yenmeyi başardı, durumu 1-0 yaparak saha avantajını aldı.
Anadolu Efes için hazırlanması kolay bir seri değil elbette. Cumartesi ilan edilen 2. Euroleague şampiyonluğu ve gece kutlama, pazar günü ülkeye dönüş-yine kutlama, pazartesi dinlenme, salı Pınar Karşıyaka maçı, çarşamba Başkent ziyareti, perşembe yarım takımla idman ve cuma takım ligin en formda takımı Galatasaray NEF karşısında.
Sarı-kırmızılı ekibin başına geçtikten sonra hiç maç kaybetmeyen Pistolis, rakibinin bu temposu sırasında öyle hazırlamış ki takımını güçlü rakibinin zaafları, çılgınca bir oyun oynadı oyuncuları sahada.
Rakiplerinden çok daha fazla istedikleri belliydi ama her topun önünde kalma çabası, müthiş bir istekle baskı yapılması, Göksenin’in daha maçın başında Micic’i safdışı bırakması ve her iki çeyreğin son saniyesinde gelen üçlüklerle devrenin 9 sayı önde tamamlanması. Galatasaray için harika bir başlangıçtı belki ama asıl şov 3. çeyreğe bırakılmıştı. Efes soyunma odasından uyanmış döner belki diye düşünürken, Bost’un arka arkaya attığı 4 üçlük, 11-0’lık başlangıç, devamında bir çeyrekte bulunan 13’te 10 üç sayı isabeti, üretilen 36 sayı... Anadolu Efes belki de tarihinde ilk kez bir maçı bu kadar erken bıraktı. 3. çeyrek başındaki çılgın Galatasaray karşısında mola almadan kenarda oturan Ergin Ataman’ın, çeyrek sonunu beklemeden tamamen yerli rotasyona dönerek, bu maçtan umudunu kestiğini göstermesi, hiç alışıldık bir durum değildi.
Şimdi seri daha da ısındı. Pistolis ile 10’da 10 yapan, isteyen, çabalayan, kazanmaya alışkın Galatasaray ile Euroleague zaferinin ardından tarihi bir hezimet yaşayan Anadolu Efes. Dikkatle izlemek lazım, nefes kesecek nefes...