THY Euroleague’in son şampiyonu Anadolu Efes, bu sezon ilk kez unvanına yakışır şekilde oynadı, Olimpiakos’u 88-69 yenerek, 10. maçında 4. galibiyetine ulaştı.
Olimpiakos’u yenmek için savunmaya ve enerjiye ihtiyacı vardı temsilcimizin, Sinan Erdem’de ise uygun ortam sağlanmıştı. Coach Ergin Ataman’ın seyirciye yaptığı çağrı karşılık bulmuştu, bunun kanıtı da son çeyrekteki uğultuydu...
Bir takımın kısalarının bu kadar uzadığı az görülmüştür, dün Efes’te başta Beaubois olmak üzere Larkin, Micic (10’da 1 üçlük atsa da), Simon döktürdü. Hepsi birer dev gibi oynadı, çünkü sadece hücum değil, savunma da onların sırtındaydı. İlk yarıda Beauobis 20 sayı atarken maçın kopmama nedeni rakibin uzunlardan aldığı katkıydı. Kısa rotasyonunu mükemmel yapan Ergin Ataman uzunlar için de ilk çeyrekte üç 5 numarasını da sahaya sürdü ama istediğini alamadı.
Ancak Beaubois’in Dorsey’i devreden çıkarması, Larkin’in de Sloukas’ın üzerinde baskı kurması, kontrolü elimize almamızı sağladı. Bu takım için hayati önem taşıyan 4 numara katkısını da 3. çeyrekten itibaren Moerman karşıladı, ilk yarıda 0 çeken Fransız’ın 3. çeyrekteki 9 sayısı, rakibin savunma planlarını çöpe attırdı! Son çeyrekte kurulan ribaunt üstünlüğü savunma ve tempo iştahını da kabartınca, Efes şampiyon gibi sahadaydı.
Bu galibiyeti daha da anlamlı hale getiren, son çeyrekte yenen sadece 3 sayıydı! Bu sezonun en büyük sıkıntısı savunmadaki bu çaba, tribünlerle saha içinin bütünleşmesi ileriki haftalar için kıymetli bir kazançtı.