Puslu bir sonbahar günüydü. Fenerbahçe, Kadıköy’de Trabzonspor ile oynuyordu ve yaklaşık dört beş ay önce rakibini sahasında 2-1 ile geçip şampiyonluğa ulaşmıştı. Bütün hatıralar her iki takım için de canlı ve tazeydi.

Trabzonspor maç boyunca o sıkıntısını izleyenlere hissettirmiş, ancak bir şekilde 90. dakikaya kadar gol yemeden getirmeyi başarmıştı karşılaşmayı. Ancak Fenerbahçe yüklendikçe yükleniyordu. O dakikada okul tarafındaki kalenin sağından Fenerbahçe bir korner atışı kullanacak, pozisyonun devamında da Uche 2000. gole kafayı vuracaktır.

Uche, Fenerbahçe tarihinin en önemli yabancı oyuncularından biridir. 1993 yılında formayı giymeye başladıktan, iki şampiyonluk yaşadıktan sonra 2002’de çok sevdiği takımına ve taraftarına veda etmiştir. Uche’yi sadece 2000. golle anmak eksik kalır; Fenerbahçe’nin 1990’lı yılların hemen başında Beşiktaş’a karşı süren galibiyet alamama serisini bozan, 2001’de Gaziantepspor’u 3-0 geriden gelerek 4-3 yendiği karşılaşmada çok önemli bir gole imza atan çok değerli bir stoperdi.

Fenerbahçe uzun yıllar onun gibi bir defans oyuncusunu aradı durdu; belkide o arayış hala devam ediyor.

2000’li yılların ortalarında bu sefer Amerika’dan gelen Brezilyalı Alex, 2000. golün atılmasından tam 15 yıl sonra 3000. golü atarak Fenerbahçe tarihine geçecektir.

Sanki Fenerbahçe taraftarının gönlüne taht kurmuş futbolcuların birbirlerine devrettikleri bayrak yarışı gibidir atılan goller.

Ne kadar ilginç bir tesadüftür ki Fenerbahçe taraftarının unutamadığı bir başka futbolcu Pierre van Hooijdonk 2500. golü atmıştır.

Bu üç oyuncunun ortak özellikleri Fenerbahçe ismiyle bütünleşmiş olmaları, kulübün tarihine geçmeleridir.

Kuşkusuz Alex’in yeri sadece Fenerbahçe tarafından değil, futbolumuz açısından çok farklı bir boyuttadır.

Onun ailesiyle birlikte örnek sporcu kişiliği bir yana başarının gizli formülünü de bize sunuyor olması çok anlamlıdır. Profesyonellik anlayışı ve bunu gerektiği şekliyle yaşayışı da bu işin bir parçasıdır. Alex yaptığı meslekten para kazandığını bilen çok da akıllı bir adamdır. Bu bakımdan haklarını ve menfaatini korumasını bilmiş, bunun için sözleşme zamanlarında doğru ve ölçüsünde kalan manevralarla istediği anlaşmaları yapmayı başarmıştır.

Aynı dönemde Fenerbahçe’de forma giyip fakat parasal sorunlar yaşayarak kulüpten ayrılmış olan ve gittikleri takımlarda hem sportif anlamda hem de maddi bakımdan aradıklarını bulamayan futbolcularla kıyaslandığında Alex sahadaki manevra yeteneğini masa başında da kullanabildiğini gözler önüne sermiştir.

Kuşkusuz yabancı futbolcuların Türkiye’de başarılı olmaları sırrı, formülü Alex gibi olmaktan geçmektedir. Alex, ailesi, çocuklarıyla birlikte ülkemizi benimsemiş, yaşanabilir bir yer bellemiş, bir anlamda yerlileşmiştir.

Alex’in duygusal zekâsının çok güçlü olduğuna inanıyorum. Latin kökeni onun duygularını yoğun yaşayan biri yapıyor. Bu da sezgilerini güçlendiriyor.

Alex, Fenerbahçe taraftarının ne istediğini, nasıl coştuğunu çok iyi anlamıştır. Onun kaptanlığında oynanan derbi karşılaşmalarında Fenerbahçe’nin bu kadar net bir üstünlük kurmasının tesadüf olmadığı bir gerçektir. Alex eyleme sadece tek başına hazırlanmıyor, muhtemelen bütün takımın konsantrasyonunda büyük katkı sağlıyor. Pazar günü Roberto Carlos’un çeşitli televizyon kanallarına verdiği röportajlarda bile bunu hissetmek, cümlelerin arasından anlamak mümkündür.

Alex, Fenerbahçe’nin Kadıköy’de kazandığı karşılaşmalarda sahayı en son terk eden futbolcular arasındadır.

Sporda yetenek dediğimiz şey tek başına bir şey ifade etmiyor. Ülkemiz zengin insan kaynakları içinde kuşkusuz çok yetenekli sporcular yetiştiriyor. Ancak Alex bize sportif yetenekten başka şeylere de sahip olmamız gerektiğini yaşayarak gösteriyor. Bu da zaten bizim yetenekli sporcularımızın kısa süre içinde kendilerini neden tüketiyor olduğunun çok açık bir ifadesidir.

Alex’in ligimizde hangi rekorları nasıl kırdığını konuşalım. Bunları bilelim, değer verelim. Ancak Alex’i bu mertebede tutan ve onu zenginleştiren kişiliğini unutmayalım.

Goller, rekorlar güzel bir hatırlamadır. Aslolan başarıyı sürdürülebilir kılan sportif gerçeği yaratan bilginin farkına varabilmektir.

Teşekkürler Alex.

Twitter'dan seçmeler

lubeayar Lube Ayar @@Alex10combr günaydın canımızın içi! :)

http://twitter.com/uzaygokerman