Bildiğiniz gibi her Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan sonra federasyonlarda seçimler yapılır. Pandemi nedeniyle Tokyo 2020 Oyunları’nın 2021’e ertelenmesinden kaynaklanan özel durumdan dolayı her dört yılda bir yapılması gereken seçimler bu kez 5. yıla sarktı. Hal böyle olunca bir yandan federasyonlarda seçim telaşı yaşanırken, bir yandan da 2021 spor takvimi aksatılmadan sürdürüldü. Yöneticiler sandık başında, sporcular ise spor arenasında ter döktüler. Bu durum elbette engelli federasyonlarımız ve sporcularımız için de geçerliydi. Bazı federasyonlarda yönetimler değişti ama sporcularımız için hayat devam etti. Son 1,5-2 ay içerisinde muhtelif turnuvalara katılan engelli sporcularımızdan oldukça önemli başarılar geldi. Bu şampiyonaların ikisinden bahsetmek istiyorum.
- İtalya’nın Pisa kentinde düzenlenen Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Şampiyonası’nda milli sporcumuz Hakan Akkaya erkekler EPE Kategorisi’nde 2. olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.
- Tiflis’te gerçekleşen Para Halter Dünya Kupası’nda 55 kiloda mücadele eden Besra Duman 121 kg kaldırışıyla 2. olarak gümüş madalyaya uzandı.
- Montluçon Şehrinde VIRTUS (Özel Sporcular) Dünya Yüzme Şampiyonası ise 10 Aralık tarihinde başladı. 18 Aralık’ta sona erecek olan ve 9 ülkeden 54 sporcunun katıldığı şampiyonada Özel Sporcular Spor Federasyonumuza bağlı 7 sporcumuz mücadele veriyor.
- İlk günde milli sporcularımız 1 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya olmak üzere toplamda 9 madalya kazandılar.
- Sporcularımızdan; Deniz Şevin Şentuna 800 metre serbest stilde 1., Ali Şiroğlu 800 metre serbest stilde 2., Doruk Davran200 metre bireysel karışıkta 2., Mert Aslan 100 metre sırt üstünde 3. ve Seçil Açıkgöz 200 metre bireysel karışıkta 3. oldular.
- Erkekler 4X50 metre serbest stil bayrak yarışında takımımız ise; ilk defa katıldığı Dünya Şampiyonası’nda Dünya 3.’sü oldu ve ülkemize bu alanda ilk madalyayı kazandırdı.
- Dünya Şampiyonası’nın 2. gününde Deniz Şevin Şentuna 100 metre kurbağalamada, Ali Şiroğlu 400 metre ferdi karışıkta dünya 2.’si olarak gümüş madalyanın sahibi oldular.
- Seçil Açıkgöz 50 metre sırtüstünde, Hikmet Cem Sezgin 400 metre serbest stilde dünya 3.’sü olarak bronz madalyanın sahibi oldular.
Görüldüğü gibi federasyonlardaki seçimlere rağmen engelli sporcularımız ellerinden geleni yapıp ülkemizin ismini duyurmaya devam ediyorlar. Umarız yeni seçilen federasyon başkanlarımız da, mevcut bazı problemleri ortadan kaldırarak hem sporcu sayısının hem de katılacağımız Avrupa-Dünya Şampiyonaları’nda ve Paralimpik Oyunları’nda kazandığımız madalya sayısının artmasını sağlarlar.