Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Geçtiğimiz yıl, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda tarih yazan engelli sporcularımızın 2022 yılında da hız kesmeden yoluna devam ettiğini ve ‘başarıda süreklilik’ kavramının ülkemiz için artık önemli bir realite olduğunu belirtmiş, bazı sporcularımızın uluslararası arenada kazandığı madalyaları siz sevgili okurlarımıza aktarmıştık. Sporcularımız mart ayında da hız kesmeden yollarına devam ediyorlar. Geçtiğimiz ay fırtına gibi esen sporcularımızdan gelen bu güzel haberleri bu hafta da vermeyi sürdüreceğiz. İlk olarak özel sporcularımızın iki ayrı turnuvada elde ettiği başarıları aktaralım:

Haberin Devamı

21-24 Mart tarihlerinde Dubai’de düzenlenen 13. Fazza Dubai Atletizm Grand Prix’de milli sporcumuz Fatma Damla Altın uzun atlamada 5.41’lik derecesi ile altın madalyanın sahibi oldu ve dünya sıralamasında 5’inciliğe yükseldi.

Bir diğer milli sporcumuz Edanur Akın ise uzun atlamada 4.66’lık derecesi ile müsabakayı 3’üncülük ile tamamlayarak bronz madalyanın sahibi oldu.
Gülle atma finalinde sporcularımızdan Mihriban Korkmaz 13.24 metrelik atışıyla altın, 12.45 metrelik atışıyla Eda Yıldırım ise gümüş madalyanın sahibi oldu.
Muhsine Gezer T20 400 m finalinde 1:03.46’lık derecesiyle 2. olarak gümüş madalya aldı.

24-26 Mart’ta Ispanya’nın Costa Brava kentinde yapılan ‘Para Masa Tenisi Costa Brava İspanya Açık’ da ülkemizi temsil eden Özel Sporcular Para Masa Tenisi Milli Takımımız da madalyaları topladı.

Tek Kadınlar S 11 klas ‘da Ebru Acer altın, Lara Samsunlu bronz madalya alırken, Tek Kadınlar Karışık’ta da Sumeyra Türk altın madalya elde etti. Ayrıca, Ebru Acer-Sumeyra Türk ikilisi de Çift Kadınlar’da altın madalyaya uzandılar.

Bir diğer başarı haberi de aynı turnuvada bedensel engelli sporcularımızdan geldi. Sporcularımız 2 altın, 1 gümüş 6 bronz olmak üzere toplam 9 madalya ile ülkemize döndüler.

Turnuvada; Bireysel Müsabakalar’da Hatice Duman 1 gümüş, Nergiz Altıntaş 1 bronz, Merve Cansu Demir 1 bronz, Neslihan Kavas 1 bronz madalya kazandı.
Çift Kadınlar’da ise; Nergiz Altıntaş-İrem Oluk 1 altın, Neslihan Kavas -Merve Cansu Demir 1 bronz madalyanın sahibi oldu.

Haberin Devamı

Karışık Takımlar’da da Süleyman Vural- İrem Oluk 1 altın, Hamza Çalışkan- Hatice Duman 1 bronz, Merve Cansu Demir-(İspanyol Lopez ile) 1 bronz kazanarak başarılı sonuçlara yenilerini ekledi.

Biz de, katıldıkları uluslararası turnuvalarda ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ve elde ettikleri madalyalarla Türk halkını gururlandıran sporcularımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.