Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Rusya’nın Ukrayna’ya, Belarus destekli yaptığı saldırı nedeniyle olağanüstü toplanan ve çarşamba günkü açıklamasıyla bu ülkelerin sporcularının oyunlarda ‘tarafsız’ statüde mücadele edebileceğini duyuran Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) kararından döndü.
IPC’nin yaptığı ilk açıklamada, “Sporcuların güvenliğini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor. Olimpiyat köyündeki durum giderek kötüleşiyor ve artık savunulamaz hale geldi. Spor ve siyasetin birbirine karışmaması gerektiğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Fakat ardından IPC’den farklı bir Rusya ve Belarus kararı çıktı. IPC yaptığı ikinci açıklamada, Rus ve Belaruslu sporcuların 2022 Pekin Paralimpik Kış Oyunları’na katılamayacağını duyurdu. IPC Başkanı Andrew Parsons da sporcuların ‘hükümetlerin eylemlerinin kurbanı’ olduğu söyledi.
Kararı alan komitenin başkanı kendisi olduğu için bu açıklama trajikomik oluyor. Ya karar almayacaksın ya alınan karara muhalefet şerhi koyacaksın! Yapabiliyorsan!
Diyeceksin ki! Sporun siyaseti olmaz! Bu Paralimpik sporculara bunu yapmanıza izin vermiyorum!
Belli ki bu karar IPC’ye verdirilmiş; uluslararası bir spor kuruluşunun tarafsız olma hakkının kullanılmasına izin verilmemiş.
Burada siyasetin spora açık bir müdahalesi söz konusu. Rusya ile Belarus liderlerinin ve hükümetlerinin yol açtığı savaşın faturası hiçbir günahı, vebali olmayan, dört yıldır bu oyunlar için canla başla çalışan, hazırlık yapan sporculara ve spor adamlarına çıkarılmış.
Başlıkta da belirttiğimiz üzere, olan masumlara oluyor. Filler tepişiyor, çimenler eziliyor.
Çok acı ve görüyoruz, izliyoruz ki; durum, ortam çok daha acı bir yöne doğru gidiyor.
4 Mart Cuma günü resmi törenle açılışı yapılan oyunlarda Rusya’dan 71, Belarus’tan da 12 sporcunun mücadele etmesi bekleniyordu. Yazık ki ne yazık, hiçbir günahı olmayan 83 sporcunun, antrenörlerinin, ekiplerinin emeklerine, terlerine ve çabalarına...