Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Köşemizin düzenli takipçileri bilir, görme engelli sporuyla ilgili genellikle geçmiş federasyon başkanı ve yönetiminin yaptığı usulsüzlükleri burada dile getirirdik. Ama biz söyler, biz işitirdik! Nedense bu arkadaşımıza ve kendisiyle birlikte hareket eden suç ortaklarına hesap sorması gereken merciler kulağının üzerine yatardı. Neyse ki, son seçimde yönetim değişti ve yeni bir ekip göreve geldi. Önemli bir potansiyele sahip olduğumuz görme engelli sporumuz da skandallarla değil, her geçen gün yükselen başarı grafiği ile gündeme gelmeye başladı.
Son iki Paralimpik Oyunları’nda (Rio 2016 ve Tokyo 2020) Kadın Goalball Milli Takımımızın üst üste elde ettiği altın madalyalar hepimizin malumu. Kadın takımlarımız gerek büyüklerde, gerekse gençlerde dünyanın en iyisi olmayı sürdürüyor. Gittikleri her uluslararası organizasyonda kürsünün en üst basamağından inmiyorlar. İnanılmaz bir istikrar. Ancak ne var ki, bu sporcularımızın böylesine istikrarlı bir şekilde sürdürdükleri başarı zinciri basında ve kamuoyunda yeterli ilgiyi ve takdiri görmüyor. Onlar görmeden bir şeyleri başarıyorlar ama gözleri görenler bu başarıları görmezden geliyorlar. Bu da, ülkemizdeki spor kültürünün acınası bir fotoğrafı!
Biz burada ısrarla, ülkemizi yurt dışında gururla temsil eden ve başarıdan başarıya koşan bu sporcularımızı gündeme getirmeye devam edeceğiz. Son olarak goalbal takımlarımız iki büyük sınav verdi ve ikisinde de şampiyonluk kupasıyla ülkemize döndüler. Bu başarılar da elbette yazılı ve görsel medyada yer almadı. Ama bu köşede yer alacaklar.
U19 Goalball Kadın Milli Takımımız, Finlandiya’nın Lahti kentinde 27 Haziran- 4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Para Gençlik Oyunları’nda şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attı. Büyük Britanya ve İsrail ile ikişer maç yapan ve ikisinde de rakiplerini mağlup eden milliler, finalde yine İsrail’le karşılaştı ve rakibini 11-1 yenerek Avrupa Para Gençlik Oyunları Şampiyonu oldu.
Bir diğer başarı haberi ise 9-10 Temmuz tarihlerinde Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen Uluslararası Kadınlar Goalball Turnuvası’ndan geldi. Turnuvada, İsveç, Finlandiya, Fransa, Almanya, İspanya ve Macaristan ile mücadele eden Goalball Kadın Milli Takımımız yaptığı tüm maçları kazanarak şampiyonluk kupasını kucakladı. Takımımız şampiyonluk kupasını alırken, sporcularımızdan Fatma Gül Güler attığı 31 golle oyunların, ‘Gol Kraliçesi’ oldu. Takım arkadaşı Berfin Altan da 23 golle ikinci sırayı aldı.
Temmuz ayına sadece görme engelli goalball takımlarımızın başarılarıyla başlamadık. Bir madalya haberi de tekerlekli sandalye tenisçimiz Uğur Altınel’den geldi. Altınel, 6-10 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen 32. Tekerlekli Sandalye Tenis Berlin Açık Turnuvası’nda çiftlerde gümüş madalyanın sahibi oldu. Çiftler Kategorisinde Alman partneri Marcus Ludan ile finale kalan Uğur Altınel, Bryan Barten (ABD)/Robert Shaw (Kanada) çiftine yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu. Altınel, teklerde ise Kanadalı Robert Shaw’a yarı finalde kaybederek madalyayı kıl payı kaçırdı.
Tüm sporcularımızı kutluyor, bundan sonraki yarışmalarda başarılarının devamını diliyoruz.