Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) 2024 Paris Paralimpik Oyunlarına katılım kotaları için önemli olan Dünya Para Atletizm 2023 Grand Prix yarış takvimini yayımladı.
Buna göre; dört kıtada altı şehir, gelecek yıl Şubat ayından Mayıs ayına kadar 2023 Dünya Para Atletizm Grand Prix’i süresince dünyanın en iyi Para sporcularına ev sahipliği yapacak.
En iyi Para sporculara rekabet etmeleri için daha fazla fırsat vermenin yanı sıra, yeni yetenekler ve rekabet yönetiminde mükemmeliyet için bir platform sağlamak amacıyla 2013 yılında başlatılan Grand Prix’nin bu sene 10. yıldönümü kutlanacak.
Gelecek yılki Grand Prix, 2022’deki etkinliklere ev sahibi yapmış olan beş şehre geri dönecek. Sezon, 6-8 Şubat tarihleri arasında Rades Olimpiyat Atletizm Stadı’nda, geleneksel Tunus Grand Prix’i ile başlayacak.
Başkent Tunus, 2014’te yapılan düzenlemelerden bu yana Dünya Para Atletizm Grand Prix serisinin önemli bir ayağı olmaya devam etmektedir.
Grand Prix daha sonra, 2013’ten beri her sezonda ev sahipliği yapan tek şehir olan Dubai’ye yönelecek. Dört günlük Dubai Grand Prix’i, 26 Şubat- 1 Mart tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri 2019 Dünya Şampiyonası’nın da müsabaka alanı olan Dubai Kararlı İnsanlar Kulübü’nde gerçekleştirilecek.
Ev sahipliği yapan şehirler arasına ilk kez 2022’de katılan Fas’ın önemli şehirlerinden Marakeş 9-11 Mart tarihleri arasında Grand Stadium Marakeş’te bir kez daha Grand Prix düzenleyecek.
2023 Grand Prix buradan da yüzünü Amerika kıtasına çevirerek yine ilk kez 2022’de ev sahipliği yapan şehirler arasında olan Meksika’da yapılacak. Meksika’daki Monterrey Grand Prix’si, 27-29 Nisan tarihleri arasında Centro De Alto Rendimiento Ninos Heroes’da gerçekleştirilecek.
2023 sezonunun son iki durağı ise Avrupa kıtasında yer alıyor. Yarışmalar ilk olarak 11-13 Mayıs tarihleri arasında, ismi ilerleyen tarihlerde teyit edilecek olan bir İtalyan şehrinde gerçekleştirilecek.
İtalya ayrıca, 2013’ten beri Grosseto, Rieti ve Jesolo dahil olmak üzere farklı şehirlerde organize ettiği Grand Prix’e her sezon ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.
2023 Grand Prix sezonu, Nottwil’in 25-27 Mayıs tarihleri arasında yapacağı ev sahipliğiyle son ayağını da gerçekleştirmiş olacak. 2022 yılında ise, 46 farklı ülkeden katılan sporcular İsviçre Parapleji Merkezi’nde atletizm müsabakalarına katılma şansı elde etmişti.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve Dünya Para Atletizm Birliği adına 2023 Grand Prix takvimini duyurmaktan heyecan duyduğunu ifade eden Dünya Para Atletizm Başkanı Paul Fitzgerald şunları söyledi: “On yıl önce, bir Grand Prix serisinin amacı, sporculara dünyanın en iyilerine karşı rekabet etmeleri için daha iyi fırsatlar sunan üst düzey yarışmalar için bir standart sağlamaktı. Şimdiki hedefimiz, sporumuzun devam eden gelişimini yansıtan ve rekorlar kırmaya devam eden sporcularımızın beklentilerine cevap veren standartlara erişmektir.”
Grand Prix’in bir diğer geleneksel durağı olan Fransa’nın başkenti Paris, Charlety Stadyumu 8-17 Temmuz tarihleri arasında Para Atletizm Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağı için 2023 Grand Prix sezonunun bir parçası olamayacak.
Dünya Para Atletizm Grand Prix 2022 hakkında daha fazla bilgiye https://www.paralympic.org/athletics/events adresinden ulaşılabilir.