Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Hayatın değişmez mottolarından biri de herkesin bir engelli adayı olduğu gerçeğidir. Başımıza nerede ne geleceğini asla bilemeyiz. Her şey güllük gülistanlık iken yaşanan bir kaza, başa gelen talihsiz bir hastalık bir anda bizi engelli sınıfına sokabilir. Günlük hayatımızı sürdürürken bu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Ve engelli olmanın ve bin bir güçlükle yaşamını sürdüren engellilerin hayatın bir parçası olduğunu da asla unutmamalıyız. Onların, insanüstü çabalarına saygı duymalı, haklarını gözetmeliyiz.
İşte bu saygıyı sonuna kadar hak eden insanlardan biri de ABD’de Southland Konferansı’nın Northwestern State Demons takımında kolej basketbolu oynayan Hansel Enmanuel’dir. Enmanuel’in diğer basketbolculardan farkı tek kolunun olmamasıdır. Engelli bir sporcu olarak engelli olmayan sporculardan oluşan bir takımda ve ligde basketbol oynamaktadır. 2004 yılında Dominik Cumhuriyeti’nin Başkenti Santa Domingo’nun en fakir mahallelerinden Los Mina’da Hansel Salvador Donato ve Katia Domínguez Pérez’in oğlu olarak dünyaya gelen Hansel Enmanuel, altı yaşındayken çöken bir duvarın altında kalıyor. 12 saat boyunca kurtarılmayı bekleyen Hansel, duvarın altından sol kolunu kaybetmiş olarak çıkıyor. O günden beri bir kolu omuzundan itibaren ampute olan Hansel Enmanuel hayata küsmek yerine daha güçlü bir şekilde yaşama asılıyor ve bu olayı bir ‘kutsama’ olarak gördüğünü ifade ediyor.
Sakatlığı nedeniyle beyzbolu bırakan Enmanuel, sokak basketboluna başlıyor. Eski bir basketbolcu olan babası yaralanacağı gerekçesiyle başlangıçta karşı çıksa da daha sonra oğlunun en büyük destekçisi oluyor. Memleketi Santo Domingo’da sokak basketbolu oynadığını gösteren videoları sosyal medyada yayınladıktan sonra 2020’de tanınmaya başlayan Enmanuel’in, ekim ayında yerel bir televizyona verdiği röportajın ulusal kanallarda yayınlanmasının ardından şöhreti artıyor. Enmanuel, Florida Kissimmee’deki Life Christian Academy’de oynamak için burs aldıktan sonra Ocak 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınıyor. Bunda takımın baş antrenörü olan Moisés Micael’in de etkisi oluyor. Zira, Moisés videolarını internette gören ve onu harekete geçmeye ikna eden babasının eski bir takım arkadaşı.
ABD’ye gelişinden birkaç hafta sonra videoları sosyal medyada tekrar viral oluyor. Orlando Winter Showdown’da turnuva boyunca maç başına 25 sayı ve 11 ribaundluk bir performans sergileyen Hansel Enmanuel, ardından lise basketbolunun ilk sezonunda 26 sayı, 11 ribaund ve 7 asistlik bir istatistiğe ulaşıyor ve takımının Central Florida Christian Academy eyalet unvanını kazanmasına büyük katkı sağlıyor.
Enmanuel’in Ağustos 2021’de Tennessee Eyaleti’nden aldığı 1. lig teklifini Şubat 2022’de Memphis’ten aldığı teklif izliyor. Haziran 2022’de Memphis, Northwestern State ve Bethune-Cookman’ın yanı sıra elit profesyonel ligini de düşündüğünü açıklayan Enmanel, 23 Temmuz’da Kuzeybatı Eyaleti’ne söz verdi.
Tek kolu olmamasına rağmen iki kollu rakiplerine karşı gösterişli smaçları, pasları, üçlükleri ve atletik yapısıyla basketbol dünyasının yeni idolü olan Enmanuel eskiden ‘Kikima’ olarak adlandırılan babasından sonra ‘Kikimita’ olarak adlandırılıyor. Hansel Enmanuel, babası dışında, idolleri olarak LeBron James ve Kevin Durant’ı söylüyor.