Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

‘Tekerlekli Sandalye Curling’ branşı 2011 yılında Erzurum’un ev sahipliği yaptığı 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın ardından Türkiye’de faaliyete geçti. Milli sporcularımız, geçirdikleri kazalar sonrasında hiç yılmadan hayatlarında şans ve yaşam sevinci olarak dile getirdikleri ‘TS Curling’ sporu ile tanışmış ve 2012 yılında Dünya Şampiyonası’nda ilk kez ülkemizi temsil etmişlerdir.
‘Haykırsan da, vicdanlar körelince sesini kimseye duyuramazsın’
Bu 10 yıllık süreçte her sene dünya şampiyonalarına katılan ve faaliyetlerine devam eden TS Curling Milli Takımı’nın ‘spor sandalyesi’ eksikliğinden dolayı sportif olarak gelişimleri sekteye uğramış, dolayısıyla bu eksiklik Milli Takımın başarılarını da etkilemiştir.
Milli Takım sporcularının son 10 yıldaki çabalarına rağmen seslerini kimsenin duymadığını öğrendiğimizde hemen harekete geçtik. Ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) tarafından engellilere 16 adet akülü sandalye, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren Curling Milli Takımı’na ise 6 adet maç sandalyesi dağıtıldı.
Sporcularımız sandalyelerine kavuştuktan sonra çok değerli bir mesaj aldım. Aldığım mesaj, şahsım ve TESYEV Yönetim Kurulu üyelerimiz ile değerli bağışçılarımız için çok anlamlı ve kıymetliydi. Bunun yanısıra kurumların üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmeleri ve engelli sporcularımızın malzeme ihtiyaçlarının karşılanması açısından da çok önemli olan bu mesajı sporcumuzun ismi olmadan, sizlerle paylaşıyorum.
“Kıymetli Yavuz hocam, TS Curling Milli Takımı olarak yıllardır çaldığımız kapıların kapanmasına, verilen sözlerin unutulmasına şahitlik ettik. Var olan sandalyelerimiz, maçlarda hem psikolojik hem fiziksel olarak hep geriden başlamamıza sebep oldu. Buna rağmen pes etmedik, ‘Hep bir başarıya imza atarsak belki yerine getirilir,’ dedik. Ancak ekipman tam olmayınca da olmadığını gördük. Ya ‘Yeterli bütçe yok,’ ya da ‘Bir dahaki sefere,’ denilerek ertelendi. Umutlarımızın tam bittiği anda; mart ve nisan ayındaki yarışmalara eski sandalyelerimizle gideceğiz diye düşünürken, Abubekir Özcan abim bir mucize gibi geldi ve bizleri sizlerle buluşturdu. Hep verilen sözlerin tutulmadığını gördüğümüz için, ‘Acaba bu sefer de mi,’ demeye kalmadan hızınıza evrak yetiştiremedim. Bütün takım arkadaşlarıma ve akülü sandalye hediye edilen kardeşlerime o kadar güzel kapılar açtınız ki sizlere nasıl ve ne kadar teşekkür etsek azdır.”
TS Curling Milli Takımı 2022 yılının sonunda yapılacak Dünya Şampiyonası elemeleri için çalışmalarına hızla devam ediyor.
Eski tekerlekli sandalyelerinden dolayı 2022 Kış Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazanamayan TS Curling Milli Takımı’nın hedefi, yeni sandalyeleriyle 2026 Milano ve Cortina d’Ampezzo Kış Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektir.