Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Andrew Parsons hafta içinde (geçtiğimiz salı günü) yaptığı açıklamada, 4 Mart’ta başlayacak olan Pekin 2022 Kış Paralimpik Oyunları için şu anda hissettiğinden daha fazla heyecanlanamayacağını ve ev sahibi Pekin şehrine gitmek için saatleri saydığını söyledi.
Brezilyalı Andrew Parsons, yaşanan böyle bir pandemi sırasında oyunlara hazırlanmanın, oyunları kusursuz bir şekilde yapabilmenin inanılmaz olduğunu söyleyerek henüz yeni sonuçlandırılan Kış Olimpiyat Oyunları’na da övgüde bulundu.
Parsons, “Pekin 2022 ve Çin Hükümeti tarafından tasarlanan strateji gerçekten iyi tasarlandı. Örneğin; Tokyo Yaz Oyunları sırasında ortalıkta olmayan Omicron varyantıyla bile çok az sayıda Kovid-19 vakamız oldu. Çin, kapalı döngü stratejisinin çok başarılı olduğunu kanıtladı, bu nedenle sporcular Paralimpik Oyunları için muhtemelen dünyanın en güvenli yerine gitmek üzereler” dedi.
Parsons ayrıca, “Bence bu büyük bir başarı. Çinliler Olimpiyat Oyunlarıyla gurur duymalı. Paralimpik Oyunları için çok heyecanlıyız, çünkü harika bir Olimpiyat Oyunları izledik. Çin ve Pekin 2022’nin harika bir Paralimpik Oyunları sunacağını biliyoruz. Harika olmanın ötesinde ve hepsinden önemlisi güvenli oyunlar olacağına eminiz” diye konuştu.
Pekin 2022 için hazırlanan mekanlara da övgüler yağdıran Parsons, şunları söyledi: “Onları Kış Olimpiyat Oyunları sırasında gördük. Bazı mekanlar 2008 Yaz Oyunları’ndan dönüştürülmüş ikonik mekanlar. Dolayısıyla, orada olan bizler için 2008 Yaz Oyunları sırasında kullanılan su küpünün buz küpüne dönüştürülmüş olduğunu görüyorum.”
Parsons, röportaj sırasında tüm Para sporculara şu mesajı gönderdi: “Mesajım, her şeyden önce, bu oyunlardan zevk almaları, çünkü herkes için bir ömür boyu, belki de bir kez yaşanabilecek bir deneyim olacak. Burada olacak olanlar çok şanslı. Çin’in Pekin 2022 Organizasyon Komitesi gerçekten çok çalışıyor. Biz de çok çalışıyoruz. Hepimizin amacı güvenli bir ortam sağlamak.”
Parsons röportajında, sporcuları yalnızca bir şeye odaklanmaya teşvik etti: “Mümkün olan en yüksek seviyede rekabet etmek.”
‘Kovid-19 hakkında endişelenmelerine gerek yok. Yıllardır kendilerini gerçekleştirmeye hazırladıkları şeyi sunmaya odaklanabilirler. Sadece eğlenin ve adil bir rekabet ortamı yaratın’ diyen Parsons, sözlerini şöyle noktaladı: “Ama hepsinden önemlisi, Çin ve Çin nüfusu tarafından gösterilen büyük çabanın farkına varın. Çin’in bize sunduklarının hakkını teslim etmek çok zor ve onlar için minnettar olmalıyız.”
Biz de yaklaşan Pekin 2022 Paralimpik Oyunları için çok heyecanlıyız.