Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

2022 yılının en önemli spor organizasyonlarından biri de 9-18 Ağustos tarihleri arasında Konya’da yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları’ydı. İslam Birliği Teşkilatı üyesi 56 ülkeden 3 bin civarında sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen oyunlarda 24 farklı branşta müsabakalar gerçekleştirildi. Bu branşların 4’ü ise Para sporlardı.
Para Yüzme, Para Masa Tenisi, Para Okçuluk ve Para Atletizm branşlarında yarışların yapıldığı Oyunlar’da ülkemiz adına yarışan para sporcularımız madalyaları adeta sildi süpürdü. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı sporcularımız 4 ayrı branşta toplam 26 altın, 19 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 57 madalya kazandılar. 
Oyunlar’da en fazla madalyayı Para Yüzme branşında elde ettik. 12 sporcu ile katıldığımız para yüzmede 22 finalde 29 madalya toplayan yüzücülerimiz takım halinde de şampiyon olarak Konya’ya damga vurdular. 
Avrupa Şampiyonası’nda kazandıkları 12 madalyanın ardından doğrudan Konya’ya gelen Para Okçularımız burada da zirveyi bırakmadı. 6 tanesi altın olmak üzere toplam 14 madalya kazanan Para Okçularımız da tıpkı yüzücülerimiz gibi takım halinde Oyunlar Şampiyonu oldular. Bülent Korkmaz ve Murat Turan ‘Makaralı Yay Erkekler Çiftler Takım’ kategorisinde 1368 puan ile yine Türk Milli Takımı’na ait olan Dünya Rekoru’nu 1376 puana yükselterek yeni Dünya Rekoru’nun sahibi oldular.
Oyunlar kapsamında Para Atletizm’de yer verilen iki disiplinden biri olan T53-T53 100 metre koşuda sporcularımız, ilk üç sıranın sahibi oldu. Yüksek atlama finallerinde ise Abdullah Ilgaz gümüş madalya kazandı.
Oyunlardaki son branşımız Para Masa Tenisi’nde ise takım maçlarında alınabilecek tüm madalyaları alan sporcularımız başarılarımıza bir yenisini daha ekledi. Oyunlar’a katılan tüm Para Masa Tenisi sporcularımızın madalya kazandığı organizasyonda 5 altın, 2 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 8 madalya elde ettik. 
Madalya kazanan tüm sporcularımızı kutlar ve başarılarının devamını dilerim. Ancak burada değinmek istediğim bir konuyu da es geçemeyeceğim. Artık geleneksel hale gelen İslami Dayanışma Oyunları’nda 24 branşın 4’ü Para sporlardı. Önümüzdeki Oyunlar’da bu sayınının daha da artmasını temenni ediyorum. Organizasyona yön veren, ön ayak olan uluslararası kuruluşların 5’te 1 temsil oranını daha da artırmalarını ve bugün 4 olan Paralimpik branşların bundan sonraki Oyunlar’da en azından 10’un üzerine çıkmasını ümit ediyorum.