Geçen hafta Kuzey Kore Olimpiyat Komitesi, Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları hakkında resmi web sitesinden yaptığı açıklamada ülkenin Kovid-19 salgınıyla ilgili endişeler nedeniyle Japon’daki oyunlarda rekabet etmeyeceğini ilan etti.
Böylece Kuzey Kore, oyunları bir yıllık gecikmeye zorlayan koronavirüs krizi nedeniyle Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan çekilen ilk ülke oldu.
Buna mukabil, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Kuzey Kore’den Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan çekildiğine dair herhangi bir resmi bildirim almadığını belirtti.
Bir IOC sözcüsü yaptığı açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Olimpiyat Komitesi tarafından örgüte ülkenin atletlerinin Tokyo 2020’de yarışmayacağının resmi olarak söylenmediğini bildirdi.
Sözcü, “IOC’nin çeşitli taleplerine rağmen, maalesef Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kore’deki COVID-19 durumunun da tartışılması gereken bir telefon konferansı düzenleyecek konumda değildi. IOC, Olimpik antlaşmaya göre Olimpiyat Oyunları’na katılma yükümlülüğünden kurtulmak için herhangi bir resmi başvuru almadı” dedi.
Kyodo News’in haberine göre, Japon Hükümeti, Kuzey Kore’nin çekilme kararı hakkında hala bilgi topladığını bildirdi. Olimpiyat Bakanı Tamayo Marukawa da, Japon Hükümeti’nin ayrıntıları doğrulamaya çalıştığını söyledi. Kabine Başkanı ve Baş Sözcüsü Katsunobu Kato, Kuzey Kore’nin çekilmesinin ülke ile diyaloğa girme girişimlerini etkilemeyeceğini iddia etti.
Tokyo 2020 Hazırlık ve Düzenleme Komitesi de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Kuzey Kore’ye doğrudan atıfta bulunmadığını, ancak her ülkeden ve bölgeden sporcuların en iyi performanslarını sergileyebilmeleri için ilgili kuruluşlarla yakın çalışarak oyunlara hazırlanmaya devam edeceğini söyledi.
Kuzey Kore’nin kararının, Güney Kore’nin başkenti Seul’ün Kuzey ile 2032 Oyunları için IOC’ye ortak bir teklif sunduğunu açıklamasından hemen sonra gelmesi dikkat çekiciydi.
Bakalım önümüzdeki günlerde bizleri daha hangi gelişmeler bekliyor ve resmi açıklamalar neler diyecek?
Kuzey Kore oyunların içinde mi, dışında mı?