Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

2028 Los Angeles Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nın takvimi Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik komitesi (IPC) tarafından açıklandı. Oyunlara daha altı yıl var ancak takviminizi şimdiden işaretlemenizde fayda var, çünkü zaman su gibi akıp geçiyor. Bir bakmışsınız göz açıp kapayıncaya kadar LA28 gelmiş de çatmış bile. Açıklanan takvime göre; Olimpik Oyunlar 14-30 Temmuz 2028’de, Paralimpik Oyunları da hemen akabinde 15-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bildiğiniz gibi Los Angeles daha önce Olimpik Oyunları’na 1932 ve 1984 yılları olmak üzere iki kez ev sahipliği yapmıştı. Bu üçüncü olacak. Eğlencenin başkenti, Paralimpik Oyunları’na ise ilk kez ev sahipliği yapacak.  
İlk kez Paralimpik Oyunları düzenleyecek olan Los Angeles halkının yanı sıra bunun heyecanını yaşayan bir diğer isim de IPS Başkanı Andrew Parsons. Parsons bu heyecanını şöyle dile getirdi: “Paralimpik hareketi olarak hepimiz LA28 için inanılmaz heyecanlıyız. Paralimpik Oyunları’nın dünyadaki en dönüştürücü olay olduğunu biliyoruz. Gerçekleştikleri her yerde, daha erişilebilir ulaşım, daha kapsayıcı mevzuat ve engellilere yönelik toplumsal bir tutum değişikliği mirası bırakıyoruz. LA’da bunu turbo-şarj edeceğiz. Değişim sporla başlar ve Paralimpik Oyunları zihinleri ve yaşamları dönüştürmek için bir araç olacaktır. LA28 Organizasyon Komitesi’nin harika çalışmaları sayesinde yerel topluluklarda değişim zaten yaşanıyor. Bu altı yıl uçup gidecek ve yakında, dünyanın eğlence başkentinde, Los Angeles’taki arkadaşlarımızla Amerika’nın gördüğü en önemli şovu gerçekleştireceğiz.”
Oyunlar, Los Angeles bölgesindeki mevcut birinci sınıf stadyumları ve spor salonlarını kullanarak sürdürülebilir ve mali açıdan sorumlu bir etkinlik sağlayacak. 40’tan fazla spor dalında 800 etkinlikte 3.000 saatten fazla canlı spor olacak. Los Angeles’taki Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda 15 bin sporcunun mücadele etmesi bekleniyor.
Beş kez olimpiyat madalyası kazanan ve LA28 Baş Sporcu Görevlisi Janet Evans ise “Bugün, LA28 Olimpik ve Paralimpik Oyunları için resmi geri sayımı işaret ediyor” dedi. Evans sözlerini şöyle tamamladı: “LA28 Oyunları, Güney Kaliforniya’nın olağanüstü stadyumlarının en iyilerini ve birinci sınıf kültürünü hem sporculara hem de taraftarlara sergileyerek, diğerlerinden farklı olacak. Bu dönüm noktası, Oyunları LA28 hayalleri için aktif olarak antrenman yapan her sporcu ve yolculuğu takip eden hayranlar için gerçek kılıyor.”
Paralimpik yüzücü, LA28 Sporcular Komisyonu Üyesi ve Tokyo 2020 Mülteci Paralimpik Takımı İçin Görev Şefi Ileana Rodriguez de şunları söyledi: “Los Angeles, en inanılmaz yarışma mekanlarına ve son teknoloji eğitim tesislerine ev sahipliği yapıyor. LA28 Oyunları, Los Angeles’a ömür boyu sürecek bir hayalin peşinden gitmek için gelen her sporcu açısından harika olacak. Bu Los Angeles’taki ilk Paralimpik Oyunlarımız olacak ve bu dünyaya engelli insanlar için neyin mümkün olduğunu göstermek adına da büyük bir fırsat yaratıyor. Güney Kaliforniya, herhangi bir yerdeki en kapsayıcı ve çeşitli yerlerden biri ve 2028’de dünyanın en iyi sporcularını burada ağırlamaktan daha fazla gurur duyamazdım.”
LA28 Oyunları, Los Angeles bölgesinin yaratıcılığını, çeşitliliğini ve genç enerjisini temsil etmeyi amaçlıyor. Bu girişimler arasında PlayLA, Los Angeles’taki çocukların mahallelerinde düşük maliyetli veya ücretsiz kaliteli spor programlarına (uyarlanabilir sporlar dahil) katılma fırsatına sahip olmalarını sağlamak için 2021’de başlatıldı.