Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Bir kaç haftadır sizlere bu köşeden engelli sporcularımızın başarılarını duyurmaya çalışıyorum. Çünkü, maalesef basında yeterince ilgi görmüyorlar, hak ettikleri şekilde yer almıyorlar, başarılarını duyuramıyorlar. Bunun bir nedeni, spor basınının futbol ağırlıklı olması ise, diğer bir nedeni de bazı engelli federasyonlarının elde edilen başarıları yeterince duyuramamasıdır. Buna bu hafta bir örnek vermek istiyorum.

Antalya’da 18 ülkeden yaklaşık 100 sporcunun katıldığı, görme engelli judo branşında bir Grand Prix yapılıyor ve sporcularımız burada 5 altın, 3 gümüş, 5 bronz olmak üzere toplam 13 madalya alıyor. Bu haber hiçbir basın yayın organında çıkmıyor. Çıkmıyor, çünkü organizasyonu düzenleyen Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından yeterince duyurulmuyor.

Haberin Devamı

Peki, şimdi nasıl olacak da bu çocukların başarılarından kamuoyunun haberi olacak. Türk halkı bu çocukları nasıl tanıyacak? Bu çocuklar ülkelerini uluslararası bir turnuvada gururla temsil edip madalyaları toplarken nasıl motive olacaklar?

Hadi diyelim federasyon yönetimi yeni seçildi. Eski facia ekipten bir enkaz da devralmış olabilirler. Kurullarını, birimlerini henüz yeni oluşturuyor da olabilirler. Ama federasyonun iletişim birimini çoktan oluşturmaları gerekiyordu. Çağımız iletişim çağı. Bu işin olmazsa olmaz parçası, federasyonun dış dünyayla kuracağı ilişkidir. 18 ülkenin katıldığı bir uluslararası organizasyondan 13 madalya çıkaran çocukları tanıtmamanın hiçbir mazereti olamaz. Umarım, bu konuda en kısa zamanda adım atarlar.

Şimdi ben onların yapmadığı şeyi yapacağım ve bu sporcularımızın başarılarını size nakledeceğim:

23-24 Nisan tarihlerinde Antalya/Kemer’de düzenlenen Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) Judo Dünya Grand Prix’de Görme Engelliler Judo Milli Takımı sporcularımız 5 altın, 3 gümüş, 5 bronz madalya ile toplam 13 madalyanın sahibi oldu.

Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Brezilya, Hırvatistan, İsviçre, Hollanda, Özbekistan, Macaristan, Yunanistan, Gürcistan, İtalya, Kırgızistan, Romanya, Almanya, Güney Afrika, Fas, Azerbaycan, Fransa’nın katıldığı turnuvada madalya alan sporcularımız şöyle:

Haberin Devamı

J1 Kategorisi: 60 kiloda Abdurrahim Özalp altın, Gökhan Sait Yüce bronz, 73 kiloda  Gökçe Yavuz  bronz, 90 kiloda Gökhan Biçer gümüş, 57 kiloda Merve Uslu altın, 70 kiloda Esmer Taşkın gümüş, +70 kilo Nazan Akın Güneş altın, +90 kiloda Onur Taştan bronz, 48 kiloda Merve Demir bronz, 57 kiloda Güliz Çakar gümüş.

J2 Kategorisi: 60 kiloda Recep Çiftçi altın, +90 kiloda İbrahim Bölükbaşı altın, 60 kilo Kadir Kılıç bronz.

Biz de buradan sporcularımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

NOT: Okurlarımızın mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.