Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Tokyo 2020’de tarih yazan para sporcularımız 2022’ye de müthiş bir giriş yaptılar. Hemen hemen her hafta dünyanın değişik ülkelerinde yapılan uluslararası yarışmalarda sporcularımız kucak dolusu madalya ile ülkemize dönüyorlar. 
Dönüyorlar dönmesine ama ne yazık ki onların bu başarıları basında yeterli ilgiyi görmüyor. Ya tek sütun haber oluyorlar ya da olmuyorlar. Bunun bir nedeni spor basınının çoğunluğunun futbol ağırlıklı olması ise bir diğer nedeni de federasyonlarımızın sporcuların başarılarını yeterince duyuramamaları. Bu konuya bu köşede daha önce de değindiğim için fazla uzatmayacağım ve para sporcularımızın yeni başarılarını sizlere duyurmaya devam edeceğim.  
5-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Fransa’da yapılan Fransa Para Masa Tenisi Açık Turnuvası’na katılan Bedensel Engelli Milli Takımımız; 5 altın, 6 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplam 15 madalya ile ülkemize döndü. Fransa’nın Saint-Quentin kentinde 32 ülkeden 206 sporcu katılımı ile gerçekleştirilen turnuvada madalya kazanan sporcularımız şöyle:  
Tek Erkekler Kategori 4: Abdullah Öztürk (Altın), Nesim Turan (Gümüş).  
Tek Erkekler Kategori 5: Ali Öztürk (Bronz). 
Tek Kadınlar Kategori 7: Kübra Korkut (Altın). 
Tek Kadınlar Kategori 9: Neslihan Kavas (Altın). 
Tek Kadınlar Kategori 10: Merve Cansu Demir (Gümüş). 
Tek Kadınlar Kategori 3: Hatice Duman (Bronz). 
Tek Kadınlar Kategori 4: İrem Oluk (Bronz). 
Çift Kadınlar Kategori 14: Kübra Korkut (Gümüş). 
Çift Kadınlar Kategori 20: Merve Cansu Demir-Neslihan Kavas (Gümüş). 
Çift Erkekler Kategori 8:  Abdullah Öztürk-Nesim Turan (Altın). 
Çiftler Karışık Kategori 7: Abdullah Öztürk-Nergiz Altıntaş (Bronz). 
Çiftler Karışık Kategori 10: Nesim Turan-İrem Oluk (Gümüş). 
Çiftler Karışık Kategori 17-20: Neslihan Kavas (Altın), Merve Cansu Demir (Gümüş).  
Bir diğer başarı ise Para Masa Tenisinde özel sporcularımızdan geldi. 4-10 Mayıs 2022 tarihleri arasında Paris’te yapılan, ITTF-PTT Turnuvası’nda Para Masa Tenisi Milli Takımımız altın madalya kazandı. Başkanlığını Mestan Koca’nın yaptığı Milli Takım kafilesinde antrenörler Bülent Baran ve Fatma Yütük ile sporcularımız Ebru Acer ve Sümeyra Türk yer aldı. Ebru Acer-Sümeyra Türk’ten oluşan Milli Takımımız, Fransa’yı 3-1, Japonya’yı 3-0 ve finalde de Almanya’yı 3-0 yenerek altın madalyanın sahibi oldular.  
Milli takımımızın başarısından dolayı son derece gururlu olduğunu ifade eden Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Paris 2024 Paralimpik Oyunları öncesi iyi bir çıkış yakalamak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Hedefimiz Para Atletizm’den sonra Para Masa Tenis’te de Paralimpik Oyunları’na katılmak ve madalyalar kazanmak. Takım halinde ülkemize altın madalya kazandıran Milli Takımımızı tebrik ediyorum.” 
Biz de tüm sporcularımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.