Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Bu hafta da geleneği bozmuyoruz ve geçtiğimiz iki haftada yaptığımız gibi sizlere Para sporcularımızın uluslararası başarılarını aktarmaya devam ediyoruz. Çünkü, biz bunu yapmazsak, biliyoruz ki onların zaferleri görmezden geliniyor. Bazı yayın organlarında ufak tefek haber oluyorlar o kadar. Ayrıca şunu bir kez daha belirtmeden geçemeyeceğim; onların bu başarılarındaki önemli bir ayrıntı da, büyük bir kısmının ülkemizi Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda da başarıyla temsil etmiş olmaları. Yani, gittikleri her büyük organizasyondan birçok madalya ve derecelerle ülkemize dönerek bizleri onurlandırıyorlar.
Para sporcularımızın ‘başarıda süreklilik’ prensibi, Türkiye’nin de artık bir engelli sporu merkezi olmaya doğru hızla ilerlediğinin en somut kanıtı. Önlerine ne kadar engel çıkarılırsa çıkarılsın, ne kadar köstek olunursa olunsun, ne kadar görmezden gelinilirse gelinilsin onlar işlerini en iyi şekilde yapmaya devam edecekler. Bazılarını utandırma pahasına!..
Neyse, geçelim sporcularımızın madalyalarına...
Önceki iki yazımızda Para Atıcılarımızın, Para Atletlerimizin ve Para Masa Tenisçilerimizin uluslararası arenada kazandıkları madalyaları sizlere aktarmıştık. Bu hafta ise Para Yüzücülerimizin 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Almanya’da yapılan Berlin 2022 Para Yüzme Dünya Serisi’nde elde ettikleri 27 madalyayı sizlere müjdeleyeceğim. Evet tam 27 madalya!.. 13’ü altın, 9’u gümüş, 5’i bronz... Bu madalyalar, şampiyonaya katılan 6’sı kadın, 3’ü erkek olmak üzere toplam 9 sporcumuzun 8’inden geliyor. Diğer bir sporcumuz da saliselerle kaçırıyor madalyaları. Ancak ne var ki, 13’ü altın olmak üzere bu 27 madalya kerameti kendinden menkul herhangi bir futbol yöneticisinin kahvehane ağzıyla söylediği avam ve tahripkar bir demeci kadar gündem olmuyor! Olmasın, biz işimize bakalım!
Kimler mi bu sporcularımız? Bir çırpıda sayalım: Koral Berkin Kutlu, Beytullah Eroğlu, Sümeyye Boyacı, Sevilay Öztürk, Emine Avcu, Meryem Nur Tunug, Şevval Beren Mutlu, Elif İldem. 48 ülkeden 400 sporcunun yarıştığı bu büyük organizasyonda Türk sporcuları adeta şov yapıyor. Koral Berkin Kutlu 5 altın, Elif İldem 4 altın, Sümeyye Boyacı 2 altın, 1 bronz, Şevval Beren Mutlu 1 altın, 4 gümüş, Sevilay Öztürk 1 altın, 1 gümüş, Beytullah Eroğlu 2 gümüş, Emine Avcu 1 gümüş, 2 bronz, Meryem Nur Tunug 1 gümüş, 1 bronz ve 4x50m Serbest Karışık Bayrak Takımımız 1 bronz madalya alarak büyük bir başarıya imza atıyorlar.
Bu 9 pırlanta sporcumuzdan 5’i ülkemizi Tokyo 2020’de de başarıyla temsil etmişti. Bunlar; Koral Berkin Kutlu, Beytullah Eroğlu, Sevilay Öztürk, Sümeyye Boyacı ve Elif İldem idi. Tokyo kahramanlarımızdan Sevilay Öztürk bronz madalya kazanarak yüzme tarihimizde Paralimpik Oyunları’nda ilk kez madalya kazanan sporcu unvanını elde etmişti. Tarihimizde henüz hiçbir Olimpik Yüzücümüzün madalya getiremediğini göz önüne alırsak, Sevilay’ın ülkemize kazandırdığı bronzun önemi daha iyi anlaşılır sanıyorum. Bu arada Sümeyye Boyacı’nın Tokyo’da 4. olarak bronz madalyayı kıl payı kaçırdığını ve diğer sporcularımızın final yüzdüğünü de hatırlatmak isterim. Hepsini canı gönülden kutluyorum ve alınlarından öpüyorum. Biz, bundan sonra da onların başarılarını satırlarımıza taşıyacağız. Onurla, gururla...