Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Paris 2024 programında, birinci günden madalya kazanan sporcular ve çeşitli sporlarla dolu iki yoğun hafta olacak. 28 Ağustos-8 Eylül 2024 tarihlerinde gerçekleşecek Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nın, 22 Para sporunda yarışacak 549 madalya etkinliği ile yoğun bir şekilde dolu olan 11 günlük yarışma programı açıklandı. Oyunların ayrıntılı 11 günlük spor programı ise 2022’nin sonlarında açıklanacak.   
Bu program, Paris 2024 ve Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), spor hareketi ve özellikle Uluslararası Federasyonlar ve Olimpik Yayın Hizmetleri (OBS) ile birlikte kamu alanındaki aktörleri içeren uzun bir iş birliğinin sonucu. Olimpik ve Paralimpik Oyunları için ‘Bakanlıklararası Delegasyon’ ile ulaşım operatörü ‘Île-de-France Mobilités’ çalışmalara önemli katkılarda bulundular.   
Amaç, hem sporcular hem de seyirciler için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak.   
Tüm sporcuların Paralimpik Oyunları Açılış Töreni’nden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için 28 Ağustos’ta herhangi bir müsabaka planlanmamakta. 11 günlük spor müsabakaları 29 Ağustos Perşembe günü başlayacak ve kapanış töreni olan 8 Eylül Pazar günü sona erecek. 3.4 milyon biletle 269 yarışma seansı, şimdiye kadarki en fazla bilet sayısı olarak Paralimpik Oyunlar için satışta olacak.  
269 oturuma yayılan 549 etkinlik, hayranlık uyandıran ortamlarda gerçekleştirilecek. Para Okçuluk için Les Invalides; görme engelli futbol, Para Judo ve tekerlekli sandalye ragbisi için Eyfel Kulesi’nin dibindeki Champ de Mars; Para Binicilik için Château de Versailles arazisi... Bu muhteşem ortam, şimdiye kadarki en yoğun yarışma programına ek olarak, oyunlara katılan herkes için benzersiz bir deneyim yaratacaktır.   
Paris 2024 Paralimpik Oyunları, rekor sayıda madalya etkinliği ve kadınlar için sporcu slotlarının yanı sıra yüksek desteğe ihtiyacı olan sporcular için daha fazla rekabet fırsatı sunacak. Oyunlar, kadınlar için rekor sayıda 235 madalya etkinliği içerecek; bu da Tokyo 2020’den sekiz fazla madalya sayısı demek. Oyunlar için 339 cinsiyetsiz slot olduğu için bu sayı daha da artabilir.   
Yazının başında da belirttiğim gibi, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nın ayrıntılı yarışma programı, 2022’nin sonlarında açıklanacak.   
NOT: Okurlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.