Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Paris Paralimpik Oyunları’nın 28 Ağustos’ta Fransa’nın başkentinde açılmasına iki yıl kaldı ve hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.
Paris 2024 Paralimpik Oyunları, 28 Ağustos 2024’te başkentte başlayacak ve Fransa’nın ilk kez geniş çaplı bir spor etkinliğinin yaz versiyonuna ev sahipliği yapacak.
Tarihi oyunlar öncesi hazırlıklar kapsamında 8 Ekim 2022’de Paris’te ilk kez Paralimpik Günü düzenlenecek. Kutlamalara tüm Parisliler davet ediliyor.
8 Ekim günü Parislilerle kucaklaşacak olan Paralimpik sporcular, iki yıl sonra da Paris’i ele geçirecekler. Etkinlik, insanların sporcularla tanışması, Para sporlarını keşfetmesi, çok çeşitli kültürel ve sportif etkinliklerin keyfini çıkarması için bir fırsat olacak.
Paralimpik Günü, Fransa başkentinin kalbinde yer alacak ve Paralimpik Oyunlarının tadına varacak insanların oyunların nasıl olabileceğini tecrübe etmelerine ve onlar için heyecanlarını artırmalarına olanak tanıyacak.
Fransız sporcular ile uluslararası atletler tarafından yönetilen ücretsiz ve halka açık programda, bir atletik yarışma gününün yanı sıra Paralimpik sporlara giriş yer alacak.
Etkinliğin temel amacı, Paris 2024 ve paydaşlarının engelliler için spor geliştirme girişimleri doğrultusunda, insanları kendilerine uygun bir sporu seçmeye ve bir kulübe üye olmaya teşvik etmektir.
Paralimpik Oyunlar, dünya çapında milyonlarca seyirciyi ve yüz milyonlarca televizyon izleyicisini çeken, halihazırda dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biridir.
Paris 2024, oyunların katılım ve küresel çekicilik açısından yeni bir boyuta ulaşmasına yardımcı olmak için güçlü bir taahhütte bulundu. Paris 2024 sloganı, Games Wide Open, bu yaklaşımı yansıtıyor.
Olimpik ve Paralimpik Oyunları tarafından paylaşılan slogan 26 Temmuz’da ortaya çıktı.
Paris 2024, Grand Palais (Tekerlekli Sandalye Eskrim ve Para Tekvando), Invalides (Para Okçuluk), Château de Versailles (Para Dresaj), Eyfel Kulesi Stadı (Görme Engelliler Futbol) gibi prestijli yarışma mekanlarında Paralimpik sporculara ve sporlara olağanüstü bir deneyim sunacak.
Oyunlar medyada benzeri görülmemiş bir şekilde yer alacak ve yarısı 25 eurodan daha az olan 3.4 milyon bilet satışa çıkacak.
Paris 2024, paydaşları ve Fransız Paralimpik ve Spor Komitesi (CPSF) ile birlikte, toplumu daha kapsayıcı hale getirmek için Paralimpik Oyunların dönüştürücü gücünü artırmaya kararlıdır.
Sporcularımızdan 9 madalya
Paris için geri sayım sürerken, Para sporcularımızın uluslararası başarıları da devam ediyor. Para Dansçılarımız Almanya’da 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olmak toplam 6 madalya alırken, Boccia sporcularımız da Polonya’da 2 gümüş, 1 bronz madalya elde ettiler.
19-21 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilen Para Dans Sporu Mainhatten Cup’ta Tek Erkeklerde Barış Bayraktar 2 altın, Abdülkadir Ünal 2 gümüş alırken, Çiftlerde Nezihe Koçak Ünal/Abdülkadir Ünal çifti 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandılar.
23-28 Ağustos tarihleri arasında Polonya’da düzenlenen Boccia Challenger Turnuvası’nda ise bireyselde Havva Alyurt gümüş, Fatma Gürbüzer bronz, çiftler maçlarında da Öner Bozbıyık/Havva Alyurt çifti gümüş madalya elde ettiler. Bu madalyalar, Boccia sporunda tarihimizdeki ilk madalyalar olması itibariyle ayrıca önem kazanıyor.
Sporcularımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.