Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Paris, 8-17 Temmuz 2023 tarihleri arasında ilk kez Dünya Para Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak.
Duyuru, 9 Aralık 2021 Perşembe günü Dünya Para Atletizm Federasyonu, Fransa Handisport (Engelli Sporları) Federasyonu, Fransa Milli Paralimpik Komitesi, Paris Belediyesi, Fransa Spor Bakanlığı ve Engellilerden Sorumlu Bakanlık tarafından yapıldı. Dünya Para Atletizm Şampiyonası, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’ndan önce Fransa’nın başkentinde gerçekleşecek en büyük Para sporu etkinliği olacak. Paris, 2017’den beri Dünya Para Atletizm Grand Prix’e ev sahipliği yaptığı için yarışmalar dünyanın en iyi Para sporcularının çoğuna tanıdık bir mekân olan Charlety Stadyumu’nda gerçekleşecek.
IPC Başkanı Andrew Parsons, duyuruya perşembe sabahı sanal bir basın toplantısından katıldı ve şunları söyledi: “Olimpik ve Paralimpik Oyunlara ev sahipliği yapacak şehrin Oyunlardan bir yıl önce bu kadar büyük bir Dünya Şampiyonası’na da ev sahipliği yapması çok yaygın ve alışıldık değil. Umarım herkes bizim kadar heyecanlıdır. Dünyanın en iyi sporcularını bir arada görmek hem ilham verici hem heyecan verici olacak. Paris 2023’te zaten büyük bir Dünya Şampiyonası’nda ev sahibi olacak Paris’e Para sporcular 2024’te Paralimpik Oyunlar için geri dönecek.”
Sanal duyuruya ayrıca Fransa’nın Engelli Kişilerden Sorumlu Dışişleri Bakanı Sophie Cluzel, Paris Belediye Başkan Yardımcısı Pierre Rabadan ve NPC Fransa Başkanı ve dört kez Para Atletizm Dünya Şampiyonu olan Marie-Amelie Le Fur katıldı. Fransız Para sporcuları Arnaud Assoumani ve Alexandra Nouchet ile bir basın toplantısı da gerçekleştirildi. Fransa Handisport (Engelli Sporları) Federasyonu Başkanı Guislaine Westelynck de şunları söyledi:
“Paris 2023 Dünya Para Atletizm Şampiyonası projesinde çalışmaktan gurur duyuyoruz. Daha şimdiden oyunların getireceği sinerjinin ve bırakacağı mirasın hayalini kuruyoruz. Daha önce Villeneuve d’Ascq 2002, Lyon 2013 Dünya Şampiyonaları, Paris’teki Dünya Para Atletizm Grand Prix’si ve diğer spor dallarında düzenlediğimiz başarılı organizasyonlarımızdan elde ettiğimiz deneyim sayesinde kendimize güveniyoruz. Projenin başlangıcından itibaren yanımızda bulunarak destek veren tüm kurumsal ortaklarımızdan oldukça memnunum. Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmadan bir yıl önce dünyanın her yerinden sporcuları ağırlamak ve hep birlikte kutlamalara katılmak ne harika bir fırsat.” Dünya Para Atletizm Federasyonu Başkanı Haozhe Gao’nun konuşması ise şöyleydi:
“World Para Athletics (Dünya Para Atletizm Federasyonu), Paris’in 2023’te ilk kez Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağını duyurmaktan son derece mutludur. Şehrin başarılı spor etkinliklerine ev sahipliği yapma rekorundan dolayı açıklama zaten gereksiz ve ayrıca şunu da biliyoruz ki Para Atletler hem engelli kişilere karşı tutumları değiştirmede hem de pistte ve pist dışındaki yaşamları dönüştürmede çok büyük bir etki yaratıyorlar. Paris 2023, kapsayıcılık, çeşitlilik, erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik değerlerini kucaklayan bir vizyonla şimdiye kadarki en iyi Dünya Şampiyonalarını sunma potansiyeline sahip bir şehirdir.”