Sponsor da iptal istiyor

Tokyo 2020 sponsoru olan Asahi Shimbun Gazetesi, açılış törenine iki aydan kısa bir süre kala oyunların çarşamba günü iptal edilmesi çağrısında bulundu.
Buna karşın organizatörler ise kapsamlı kural kitabının sporcuları ve Japon halkını güvende tutacağını söyleyerek organizasyonun devamı konusunda ısrar ediyorlar.
Asahi Gazetesi başyazısında; Başbakan Yoshihide Suga’yı durumu sakin ve objektif bir şekilde değerlendirmeye ve bu yaz yapılacak oyunları iptal etme kararını vermeye çağırdı. Gazete, organizatörlerin güvenli olacağına dair teminatlarına rağmen etkinliği düzenleme kumarının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.
Geçen hafta, virüslerin olağanüstü hâl anında bile oyun oynanıp oynanamayacağı sorulduğunda başkan yardımcısı Coates, “Cevap kesinlikle evet” dedi.
Tokyo ve Japonya’nın diğer bölgeleri şu anda olağanüstü hâl altında ve bu hafta bunun 20 Haziran’a kadar uzatılması bekleniyor.
Tokyo 2020 CEO’su Toshiro Muto, farklı medya kuruluşlarının farklı görüşlere sahip olmasının ‘doğal’ olduğunu söyledi, ancak insanların ‘endişeli’ olduğunu da kabul etti.
Muto, “Ulusal ve yerel yönetimler enfeksiyonların yayılmasını önlemek için sıkı önlemler aldı ve bunun sonucunda durumun iyileşeceğine inanıyoruz” dedi ve hiçbir yönetim kurulu üyesinin oyunların iptali ya da ertelenmesi çağrısında bulunmadığını sözlerine ekledi.
Japon iş dünyasının önde gelen iki ismi de son haftalarda oyunlara karşı olduklarını dile getirdi. Teknolojik yatırım devi SoftBank Group Başkanı Masayoshi Son, pazar günü şöyle bir tweet attı: “IOC, oyunların oynanıp oynanmayacağına karar verme hakkına sahip mi?” Son, “Oyunların devam etmesi halinde insanların nelere katlanmaları gerektiğini düşünürseniz, kaybedecek çok şeyimiz olabilir” diye de ekledi.
Ve bu ayın başlarında e-ticaret devi Rakuten’in CEO’su Hiroshi Mikitani, oyunları ‘intihar görevi’ olarak nitelendirdi. Mikitani, CNN International’a verdiği demeçte, “Risk çok büyük ve... Bu yıl Tokyo Oyunları’na katılmaya karşıyım” dedi.
Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto, organizatörlerin ‘önemli’ bir muhalefetle karşı karşıya olduğunu kabul etti.
Bir araştırma enstitüsü salı günü yaptığı açıklamada, oyunların iptal edilmesinin Japonya’ya 1.8 trilyon Yen’e (16.6 milyar $) mâl olacağını söyledi.
Ancak Nomura Araştırma Enstitüsü de, enfeksiyonlardaki bir artış yeni bir acil duruma yol açarsa, oyunları oynamanın bir sonucu olarak ülkenin daha da büyük ekonomik zarara uğrayabileceği konusunda uyardı.
Biz, bu saatten sonra aşılamalar söylendiği hızda yapılırsa bir iptal olmayacağı kanaatindeyiz.