Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları

Evet 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları şüphesiz tarihteki en kritik oyunlar olacak. Eğer ki gerçekleşebilirse sporcular dünyadaki bir milyar engelli insanın umutlarını taşıyacak.
Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Tokyo 2020 Oyun Kitapları ikinci baskısının lansmanı için 28 Nisan’da düzenlenen bir basın brifinginin ardından Japonya’nın güvenli ve başarılı oyunlar sunmak ve dünyaya umut mesajı vermek için güçlü bir konumda olduğuna duyduğu güveni dile getirdi.
Bu başucu kitapları, oyunların gerçekleşmesini sağlamaya yardımcı olmak hakkında katılımcılara daha spesifik ayrıntıların yanı sıra engelli kişiler için özel hususlar hakkında da bilgilendirme sağlıyor.
Kitap, IPC, IOC, Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Japonya Hükümeti ve Tokyo Büyükşehir Belediyesi’nin ekip çabasının sonucudur.
IPC’nin Marka ve İletişim Başkanı Craig Spence lansmanda sporcular, kendi kişisel umutlarının yanı sıra uluslarının umutlarını da taşıyarak Tokyo’ya gideceğini söyledi.
“Paralimpik Oyunları için Para sporcular, pandemiden orantısız bir şekilde etkilenen dünyadaki bir milyar engelli kişinin umutlarını da taşıyor.”
“BM 2030 Gündemi’nin hiç kimseyi geride bırakmayacağı bir zamanda, Kovid-19 ayrımcılığı artırarak dünyanın yüzde 15’ini her zamankinden daha marjinal bir engelle bıraktı.”
“Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nın ‘Paralimpik Hareket’ tarihindeki en kritik oyun olmasının nedeni budur. Paralimpik sporcular dünyanın dört bir yanında izlediği milyarlar ile olağanüstü performansları klişeleri yıkacak ve engelli kişilerin neden küresel bir toplumun aktif, görünür ve katkıda bulunan üyeleri olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını gösterecek.”
“Japon ortaklarımıza - Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Japonya Hükümeti ve Tokyo Büyükşehir Belediyesi tarihi Oyunları sunma konusundaki kararlılıkları için çok teşekkür ederiz.”
Biz de bu özenli çalışma için emeği geçen herkese Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyoruz.