Tokyo 2020’de salgın endişesi

Japonya’da paralimpik spor federasyonlarının yetkilileri ve sporcularının %64’ü, devam eden yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle, ağustos sonunda düzenlenecek Tokyo Paralimpik Oyunları’na yönelik kaygılar taşıdığını bildirdi.Japonya’da paralimpik spor federasyonlarının yetkilileri ve sporcularının %64’ü, devam eden yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle, ağustos sonunda düzenlenecek Tokyo Paralimpik Oyunları’na yönelik kaygılar taşıdığını bildirdi. Ülkedeki kamu haber yayıncısı NHK’nın araştırması, ülke genelinde paralimpik spor federasyonlarının 6 ay sonra düzenlenecek Tokyo Paralimpik Oyunları’na yönelik düşüncelerini ortaya çıkardı. Federasyonlardan araştırmaya katılanların %64’ü, Kovid-19 salgını sebebiyle, ağustos sonunda düzenlenecek Tokyo Paralimpik Oyunları’na yönelik endişeler taşıdığını belirtti.
Federasyon temsilcilerinin ve sporcuların turnuvaya yönelik en önemli endişeleri, oyunların çok sayıda sporcu ve yetkiliyi bir araya getireceği, bunun da salgının daha rahat yayılmasına sebep olacağı yönünde.
Araştırmaya göre; katılımcılar, sporcular ve yetkililer hem Kovid-19 önlemlerine hem de müsabakalara yoğunlaşmak zorunda kalacak ve bu durum başarıya karşı büyük stres oluşturacak.
Federasyon temsilcilerinin %80’i, turnuvanın planlandığı üzere bu yıl yapılması için Japonya genelinde vaka sayısında düşüş beklenmesi, %76’sı ise aşıların yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdiler.
Geçen yıl salgın nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de, Tokyo Paralimpik Oyunları’nın 24 Ağustos-5 Eylül 2021’de düzenlenmesi bekleniyor.
Tam bunlar olurken ülkede ilginç de bir gelişme yaşandı. Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mori Yoşiro istifa etti. Yoşiro, kadınları hedef alan ifadelerine yönelik gittikçe artan tepkiler sonrası görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Bu konuyu da haftaya detaylı olarak ele alacağız.