Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Dünyada 1.2 milyar engellinin olduğu belirtiliyor. Bu da dünya nüfusunun %15’ine tekabül ediyor. Bu nedenle ‘Biz, %15’ anlamına gelen ‘WeThe15’ kampanyası ayrımcılığa bir son vermeyi ve engelli bireylerin hayatlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Engelliler İttifakı (IDA) önderliğinde gerçekleştirilen ve dünyadaki 1,2 milyar engelli için değişimi güçlendirmeye yönelik bir hareket olan WeThe15, 29 Eylül Perşembe günü bir ödül daha alarak 48 saat içerisinde 2. onur ödülüne ulaşmış oldu.

WeThe15, 2022 yılının Leaders Sports Awards’de (Spor Liderleri Ödülleri) Kapsayıcılık Ödülünü kazanmanın hemen ardından, İngiltere’nin Başkenti Londra’da düzenlenen Creative Moment Awards’de de (Yaratıcı Anlar Ödülleri), Yılın En Yaratıcı Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Kampanyası Ödülüne layık görüldü.

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları öncesinde başlatılan WeThe15, ayrımcılığı sona erdirmeyi ve bununla birlikte engellilerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve engelli bireylerin görünürlüğü, erişebilirliği, kapsayıcılığı ile haklarının eşitliği için dünya çapında bir kampanya yürütmeyi amaçlıyor. WeThe15 kampanyası adına ödülü alan IPC’nin Marka ve İletişim’den Sorumlu Müdürü Craig Spence şunları söyledi:

“48 saat içerisinde ikinci bir ödül kazanmak, lansmanda gösterilen başarının çarpıcı şekilde tanınmasının ve 20’ye yakın uluslararası kuruluşun olağanüstü ortak çabasının kanıtıdır. WeThe15, değişime yön vermek adına bugüne kadar görülmüş en büyük uluslararası kuruluşlar koalisyonunu bir araya getirmekle kalmadı, aynı zamanda dünyanın önde gelen birçok reklam ve halkla ilişkiler ajansından da destek aldı. adam&eve DDB, FleishmanHillard, Porter Novelli ve Pentagram gibi şirketlerin stratejik ve yaratıcı dinamizmi sayesinde WeThe15, dünya çapında milyarlarca insanın dikkatini çekti ve 1,2 milyar insanın, engelli bireyler olduğu konusunda farkındalığı artırdı. WeThe15’in 2. aşamasını hazırlarken odak noktamız, toplumumuzu daha iyiye taşımak anlamında yaratılan somut eylemlere farkındalık kazandırmak olacak.”

WeThe15, engellileri temsil eden kuruluşlar da dahil olmak üzere spor, insan hakları, politika, iş, sanat ve eğlence dünyasından uluslararası kuruluşların en büyük koalisyonunu bir araya getiriyor ve bu koalisyon önümüzdeki on yılda iyiye doğru bir değişim başlatmak için hükümetler, işletmeler ve toplumla birlikte çalışacak.

WeThe15’in lansman çalışmaları bugüne kadar Cannes Lions, European Excellence Awards (Avrupa Üstünlük Ödülleri), Sport Industry Awards (Spor Endüstri Ödülleri), Purpose Awards (Hedef Ödülleri) ve Clio Awards (Clio Ödülleri) dahil olmak üzere birçok uluslararası ödüle layık görüldü.