Yavuz Kocaömer

Yavuz Kocaömer

ykoca@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları
Haberin Devamı

Siz bu satırları okuduğunuz sırada, İstanbul’da benim için anlamı çok büyük bir şampiyonada özel çocuklarımız finallerde ter döküyor olacak. Sözünü ettiğim şampiyona, 2018 yılında temeli atılan ve bu yıl 4.’sü düzenlenen ‘Yavuz Kocaömer Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’ndan başkası değil.
Güngören’deki Tozkoparan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve 53 ilden 140 kulübe mensup toplam 200 özel sporcunun mücadele ettiği şampiyona, bundan önce üç kez Antalya’da gerçekleştirilmişti. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) ortaklaşa düzenlediği şampiyona ilk kez 2-4 Şubat 2018 tarihleri arasında Antalya PGS Kremlin Palace Hotel’de yapılmıştı. Şampiyonanın açılış törenleri sırasında, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun bu vefa örneği karşısında göz yaşlarıma hakim olamamıştım. O akşam yaşadıklarımı unutmam mümkün değil.
Şampiyonanın daha sonraki yıllarda adresi yine Antalya’da, Limak Limra Hotel’di. Bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen Yavuz Kocaömer 4. Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, hayatım boyunca beni en çok onore eden spor olaylarından biridir. Her zaman söylerim, insanlar yaşarken onore edilmelidir.Ne yazık ki, ülkemizde insanların değeri hayattan koptuktan sonra anlaşılıyor. Devlete, millete önemli hizmetlerde bulunmuş çok değerli insanlarımız bu dünyadan göçtükten sonra kıymete biniyor. Arkalarından ağıtlar yakılıyor, övgüler düzülüyor, isimleri sokaklara, caddelere, meydanlara veriliyor. Oysa, bunu onlar yaşarken yapmak evladır. Yaptıklarının karşılığını aldıklarını görmek, bu insanlarımıza hayatta verilecek en büyük ödüllerden biridir. Vefalı toplumlar bu ayırıma çok dikkat ederler.
Çok şükür, bizim ülkemizde de insanları yaşarken onore eden kurumlar, kişiler, sayıları az da olsa mevcut. Bana da hayattayken bu duyguyu yaşatan, başta Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın olmak üzere, federasyonun bundan önceki ve şimdiki değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. TESYEV olarak, bundan sonraki yıllarda da gerek Yavuz Kocaömer Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, gerekse başka organizasyonlarda kendileriyle işbirliğimiz ve yakın dostluğumuz devam edecektir.
Artık her hafta adet olduğu üzere, sizlere engelli sporcularımızın uluslararası arenada elde ettikleri başarıları aktarmaya devam ediyoruz. Bu hafta bizleri gururlandırma sırası judocularımızdaydı. 26-30 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da yapılan IBSA Judo Grand Prix’inde milli sporcularımız 3 altın, 3 gümüş madalya kazandılar. 21 ülkeden 116 sporcunun mücadele ettiği turnuvada kürsüye çıkan sporcularımız şöyle: Kadınlar: -57 Kg J1 Kategorisi: Merve Uslu (Altın), 57 Kg J2 Kategorisi: Zeynep Çelik (Altın), +70 Kg J1 Kategorisi: Nazan Akın Güneş (Altın), Erkekler: +90 Kg J2 Kategorisi: İbrahim Bölükbaşı (Gümüş), -60 Kg J1 Kategorisi: Abdurrahim Özalp (Gümüş), -70 Kg J1 Kategorisi: Esmer Taşkın (Gümüş). Bundan neredeyse 1 yıl önce, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda 57 kg. B1 klas Çeyrek finalinde Rusya Paralimpik Komitesi’nden Natalia Ovchininikova ile karşılaşan Zeynep Çelik ippon ile galibiyet kazandı ve yarı finale yükselmişti.Yarı finalde Azeri Sevda Valiyeva’ya ippon ile mağlup oldu ve bronz madalya maçına çıkma şansı elde etmiş ve bronz madalya maçında Japon Junko Hirose’yi ippon ile yenerek Tokyo’da bronz madalyanın sahibi olmuştu.