Geri Dön
UzmanparaBitcoin ile ödeme yapana ucuz benzin

Bitcoin ile ödeme yapana ucuz benzin

Arz sıkıntıları sebebiyle tüm dünyada artan petrol fiyatları akaryakıt krizinin fitilini ateşledi. Petrolün son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte küresel çapta benzin fiyatları artarken, El Salvador’dan çok kritik bir hamle geldi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin tüm dünyaya duyurduğu gelişmeye göre vatandaşlar akaryakıt istasyonlarından Bitcoin ile ödeme yaparak ucuza benzin alabilecek. İşte detaylar…

Bitcoin ile ödeme yapana ucuz benzin

Orta Amerika ülkesi El Salvador’dan kripto paralara yönelik atılan yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz günlerde El Salvador Devlet Başkanı Bukele’nin Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı.

Bukele, Bitcoin madenciliğine yönelik bir tesisin kurulduğunu tüm dünyaya duyurmuş ve üretimin volkanik enerjiden karşılanacağını aktarmıştı.

Son dönemde özellikle tüm dünyada arz kısıtları sebebiyle petrol fiyatlarında büyük bir artış görüldü. Bu gelişmeyle birlikte brent petrol 28 Eylül tarihinde 80 doları aşarak 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Genel olarak yetersiz arz endişeleri sebebiyle tırmanışa geçen petrol, tüm dünyada akaryakıt fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

EL SALVADOR’DAN TARİHİ BİR ADIM DAHA

Fiyatların tırmanışa geçmesiyle birlikte küresel bazda bir akaryakıt krizi yaşanıyor. Bu kapsamda El Salvador’dan dikkat çekici bir hamle geldi.

El Salvador Devlet Başkanı Bukele, Bitcoin cüzdanı Chivo’yu ülke genelinde tanıtmak adına büyük merak uyandıran uygulamayı açıkladı.

Resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Bukele, benzin istasyonlarından Bitcoin ile ödeme yapan vatandaşların her bir galon için (3.78 litre) 0.20 dolar indirimli benzin alacağını duyurdu.

30 Eylül’de başlayan indirimle birlikte vatandaşlar 14 Ekim tarihine kadar ülke genelinde Chivo cüzdanlarını kullanarak indirimli benzin alabilecek.

Bitcoin ile ödeme yapana ucuz benzin

‘DÜNYADA FİYATLARI DÜŞÜRECEK’

Bukele, devlete ait olan Chivo şirketinin ülkedeki büyük benzin istasyonu şirketleriyle pazarlık yaptığını ve bu gelişmenin uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki yükselişi hafifleteceğini söyledi.

İRAN YASAĞI KALDIRDI

Öte yandan İran hükümeti, eski cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 26 Mayıs 2021 tarihinde uygulamaya koyduğu 3 aylık kripto para madencilik yasağını bugün sona erdirecek.

Ruhani ülkedeki enerji sorunu sebebiyle vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına kripto para madenciliğine yönelik faaliyetleri durdurmuştu.

Yüksek enerji kullanımı sebebiyle kripto para madencilerine yönelik savaş açan bir diğer devlet de Çin olmuştu. Çin geçtiğimiz günlerde madencilik faaliyetleri dahil ülke genelinde tüm kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etmişti.

Erdoğan'ın mitingine tuzak önlendi! Polis aracının altında düzenek bulundu
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım