Geri Dön

Maraş biberi turşusu tarifi

Turşu mevsimi başladı! Turşu tarifelerimizin yanına bir yenisi daha eklendi; Maraş biberi turşusu tarifi… Maraş biberi turşusu tarifini arıyorsanız ve Maraş turşusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte tüm sorularınızın cevapları… Maraş biberi turşusu tarifi…

Maraş biberi turşusu tarifi
  • Çiğ
  • 6+ Kişilik
  • 60+ dk (Hazırlanma Süresi)
  • 10 dk (Pişirme Süresi)

Malzemeler

Maraş biberi turşusu malzemeleri
1 kilogram Maraş biberi
2 buçuk su bardağı üzüm sirkesi
1 su bardağı mısır yağı
10 diş sarımsak

Maraş Biberi Turşusu Nasıl Yapılır?

 

Biberlerimizi güzelce yıkayıp süzülmesi için bir kenara alıyoruz. Büyük bir tencereye suyu, üzüm sirkesini ve mısır yağını koyup kaynatıyoruz. Kaynayan karışımın içine biberlerin yarısını atıp 3 – 4 dakika haşlıyoruz.

Süzerek tencereden alınan biberleri kavanoza alıp sıkıca yerleştirdikten sonra ağzını kapatıp ters çevirip bir gün bekletiyoruz.

Maraş biberi turşusu acı olmasından ve özellikle de turşu olmasından dolayı sağlığınıza da oldukça faydalı etkiler yaratıyor.

Maraş biberi turşusu faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse;

1- Tadı acı olduğu için iştah açıcı özelliği vardır
2- Yemeklerin yanında tüketilen Maraş biberi turşusu iştah açıcı özelliğinin olmasının yanında yağ 3- yakıcı özelliği de bulunmaktadır.
3- Sindirim sistemini düzenler ve hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.
4- Antioksidan özelliği sayesinde vücutta ve bağırsaklarda biriken zararlı parazitlerin kısa süre içerisinde atılmasına yardımcı olmaktadır.

Yediğim İçtiğim Sizin Olsun | İlk Defa Ekşili Levrek Yaptık Yediğim İçtiğim Sizin Olsun'un yepyeni bölümünde Gülşah Karaman, Şef İbrahim Bayraktar ile birlikte Ekşili Levrek yaptı ve dünyanın en iyi tatlısı olarak seçtiği Kestaneli Helvaniyi tattı! Keyifli seyirler...
Yazarlar

Sıradaki Haber