Cumartesi

25.10.2008 - 00:17

Bilbao’da Bask yemekleri

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

“Anıtsal” bir binanın içinde yer alan Bilbao’nun en ünlü lokantası Zortziko’yu akşam yemeği için tercih edin. Öğle yemeği için tavsiyem Serantes’in deniz ürünleri

Bugün sayın okuyucularıma Bilbao’nun en lüks lokantası Zortziko’yu anlatacağım. Ama daha önce biraz Bilbao’dan söz edeyim.
Bilbao, İspanya’nın kuzeyindeki “Bask ülkesi otonom bölgesi”nin en büyük şehri. 1300 yılında (bizim Anadolu’ya ayak bastığımız yıllarda) kurulmuş. Şehir Nervion Nehri’nin iki yanına yayılmış. 1990’lara kadar ağır sanayinin merkezi olmuş. Şimdilerde Guggenheim Müzesi ile turizme dayalı bir ekonomik yapıya kavuşmuş.
Merkezi ve yerel hükümet, sanayinin boşluğunu doldurmak, burayı bir kültür şehrine dönüştürmek için ünlü mimar Frank Gehry’nin (1929, Kanada) projesine dayalı olarak nehrin kenarına 11 bin metrekare kapalı alanı olan dev bir müze inşa ettirmiş. Farklı tasarımı, cepheyi kaplayan titanyum panelleri ile müze şehrin sembolü olmuş.
Guggenheim projesi sadece bir müze binası değil. Buna bağlı olarak nehir çevresinin düzenlenmesi ve metro yapımı ile 1,5 milyar dolarlık bir proje.
Tabii ki müze şehrin adını öne çıkarmış ama şehir de tek başına nefis. Eski taş binaları, her mahallenin ortasındaki meydanları, nehir boyu yürüme alanları ile yaşanacak bir yer.
Gran Hotel Domine Bilbao müze binasının hemen yanına inşa edilen, modern mi modern, lüks mü lüks bir otel. Çatı katında sabah kahvaltısında kahvaltı değil de Bask mutfağının tüm örnekleri sergileniyor. Kah-valtı salonunun ve terasının önündeki pırıl pırıl müze binası ile ardındaki şehir manzarası insanı büyülüyor.

Üç yemek salonu var

Guggenheim Müzesi’nde sergilenen eserler kadar bina da insanı büyülüyor. Önceden rezervasyon yapılarak yer bulunabilen (ve de çok iyi olduğu söylenen) müze lokantasında, servis ve yemek de çizginin altında. Belki de fiyatın ucuzluğunun etkisi var. Çünkü kişi başı 26 avroya “testing menu” servisi var. Bu fiyata kestane çorbası, pırasalı börek, avokodalı sıcak salata, Bask sosisi, yılanbalığı, mantarlı pilav, elmalı kek ve bir bardak şarap dahil.
Bilbao şehri deniz ürünlerinin çeşidi ile ünlü. Öğle yemeği için Serantes’e gidecekler farklı deniz ürünlerini tadabilir. Bask usulü tapas (küçük tabaklarda farklı yerel yemekler) yanında “deniz ürünleri tabağı” ısmarlarlar ise çok farklı deniz ürünlerini tadabilirler. Bir tabağı dört kişi paylaşsa da bitiremez. Dört kişilik deniz ürünleri tabağı 80 avro, tapasların tabağı 11 avro, bir şişe yerel şarap 24 avrodur.
Gelelim akşam gidilecek şehrin en ünlü lokantası olan Zortziko’ya... Zortziko, Bilbao’da anıtsal bir binada. Üç yemek salonu var. Biri İngiliz, biri Fransız Versailles salonu, biri modern döşeli bir salon.
Bir de şarapseverler içim özel kavında, şarap tadım odası bulunuyor. Gideceklere özellikle Fransız Versailles salonunda yer ayırtmaları önerilir. Burası gayet görkemli, ferah bir salon.

Şarap kavı zengin

Mekanın geçmişinde sekiz kardeşin ortak açtıkları bir lokanta var. İsmi de oradan geliyor. Şimdilerde mutfakta bu sekiz kardeşten Daniel Garcia var. Daniel’in oğlu Mikel, ev sahibi ve şarap uzmanı olarak müşterilerle ilgileniyor ama mutfakta da babasına tatlı şefi olarak yardım ediyor.
Her ünlü şefin olduğu gibi Daniel Garcia’nın da sekiz farklı yiyecek ve tatlıdan oluşan bir “testing menu”sü (deneme mönüsü) var. Kişi başı 85 avro olan bu mönüyü seçenlere, önce şefin üçlü ikramı sunuluyor. Ufacık, tadımlık tabakta bir parça istavrit, ufacık bir fincanda beyaz peynirli soğuk domates çorbası, küçük bir tabak içinde sebze haşlaması...
Daha sonra yemek, trüf yağı ile hazırlanmış kaz ciğeri kızartması ile başlıyor. Onu, Norveç ıstakozu parçaları izliyor. Sonra sütte pişirilmiş deniztarağı getiriliyor. Derken uzun ateşte Zortziko usulü hazırlanmış fenerbalığı tadılıyor. Onu, ağır ateşte pişirilmiş kuzu parçası izliyor. Üzerine trüf yağı ile hazırlanmış risotto ikramı var. Ve nihayet yemek bademli kek üzerine dondurma ile sona eriyor. Yemek üzerine çikolata ve kahve de cabası... Yemekler gerçekten pek lezzetli. Küçük porsiyonlar halinde hazırlandığından mideye yük olmuyor.
Zortziko’nun kavı çok zengin. Dünyanın her yöresinden kaliteli şaraplar var. Şişesi 5-8 bin avroluk şaraplar (Petrus 1999 yılı şişesi 600 avro) yanında kaliteli, makul fiyatlı İspanyol şaraplarını tatmak da mümkün. Şişesi 30 avroluk kaliteli yerel şaraplar nefis.
Zortziko’da illa da deneme mönüsü zorunluluğu yok. Tavuk yemekleri 28, kuzu ve balık yemekleri 35 avro dolayında. Küçük porsiyon giriş yemekleri 18-22 avro arasında.
Bilbao’ya yolu düşeceklere, (otelde kalmasalar bile) sabah kahvaltısı için Gran Hotel Domine Bilbao’ya gitmeleri, Gueggenheim binasını doya doya dolaşmaları, müze binası etrafında avare avare yürümeleri, şehrin tarihi caddelerini ve her mahalledeki ufak meydanları görmeleri, akşam da Zortziko’da yemek yemeleri tavsiye olunur.

©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.