Dünya
26.10.2015 - 14:13 | Son Güncelleme: 26.10.2015-14:27

"Askeri destek Esad'ın ömrünü uzatacak"

Sitene Ekle

Londra merkezli Türkiye Araştırmalar Merkezi CEFTUS’un Centre for Kurdish Progress ile birlikte düzenlediği ‘Türkiye’nin Güneydeki savaşı: Kürtler, IŞİD ve PKK’ başlıklı toplantı İngiliz Parlamentosu’nda gerçekleştirildi. Saygın düşünce kuruluşu Chatham House’un Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programları Direktörü Dr. Neil Quilliam ile risk değerlendirme kuruluşu Stroz Friedberg’in Ortadoğu ve Türkiye analistlerinden Jonathan Friedman’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı Daily Telegraph gazetesinden Raziye Akkoç yönetti.

İşçi Partili milletvekili Diane Abbott’un ev sahipliği yaptığı toplantıda ilk sözü Jonathan Friedman aldı. Türkiye’nin güneyinde üç cephede savaş yürüttüğünü söyleyen Friedman, bunların PKK’ya karşı sürdürülen sıcak çatışmaların yanısıra Esad rejimine karşı verilen soğuk savaş ve IŞİD’e karşı yürütülen ‘sözde savaşlar’ olduğunu savundu. Friedman, AK Parti hükümetinin içerde de Gülen hareketi başta olmak üzere farklı odaklara karşı çatışmalı bir dönem yaşadığına işaret etti.

Toplantının ikinci konuşmacısı Dr Neil Quilliam ise konuşmasında ağırlık olarak Rusya’nın Suriye’ye yönelik askeri müdahalesini değerlendirdi. Putin’in söz konusu hamlesi ile krizin çözümünde belirleyici bir unsur olarak öne çıktığını vurgulayan Quilliam, askeri desteğin Esad rejiminin ömrünü uzatacağını kaydetti. Suriye’de ‘uçuşa yasak bölge’ olasılığının, Rusya’nın müdahalesinden dolayı çok zor bir seçenek haline geldiğini savunan tecrübeli analist,  Putin yönetiminin, bu tür bir seçeneği BM Güvenlik Kurulu’nda da veto edeceğini ortada olduğunu belirtti.

 


Bilgi Yarışması"Aşkın ateşi, balon" gibi şarkılarıyla dillerden düşmeyen şarkıcı kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Gazi koşusunun başlangıç tarihi hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.