Yazarlar
27.03.2009 - 19:54

“Böyle baskı görmedim!”

Sitene Ekle
Radyo Dünyası  |  Yeliz Aras Çelikel yeliz.aras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

En çok dinlenen radyoculardan biri olan ve 16 yıldır radyo dünyasında çalışan Nihat Sırdar, Alem FM’deki programında ‘kimse  konuşamaz’ denilen konularda bile rahatlıkla fikrini söylüyor. Sırdar, uzun yıllar aynı saatte yayınlanan programıyla, ülke gündemindeki olayları ,siyasi mizahla süsleyerek dinleyicilerin sabah mahmurluğunu yok ediyor.
Akşam vakitlerinde ise Türkiye radyolarında tek hayvan dostu program olan “Nihat’la Sivrisinek”de Sırdar’a kendisine eşlik eden meçhul hayvan Sivrisinek’le birlikte eve dönüş yolculuklarında  trafik keşmekeşinde bunalanların yüzünü güldürüyor. RTÜK’ten en çok uyarı alan radyocu unvanını ‘gururlanarak’ göğsünde taşıyan Nihat Sırdar, mahkemelere, cezalara pek alışık... Sırdar, birçok politikacı dava açmasına rağmen “Bugüne kadar bir mahkûmiyetim olmadı” diyor.
O, cesaretini kuşanarak yılmıyor ve her sabah “Ne olacak bu ülkenin hali?” diye radyodan bas bas bağırıyor. Muhalif radyocu Nihat Sırdar’la  seçim arefesinde  söyleştik ve  gizemli radyocu Sivrisinek’i de  hayranlarına ipucu olarak sol profilden fotoğrafladık!
Nihat’la Curcuna 07.00 - 09.00 saatleri arasında “Nihat Sırdar’la Sivrisinek” ise 17.00 -20.00 saatleri  Alem FM’de dinleyicileriyle buluşuyor.

 

‘RTÜK’TEN EN ÇOK UYARI ALAN RADYOCU’ UNVANINA SAHİP ALEM FM’İN PROGRAMCISI NİHAT SIRDAR, “ GÖRMEDİĞİM SİYASİ BASKIYI GÖRÜYORUM, NE SÖYLESEM UYARI GELİYOR” DEDİ.

Programınıza sürekli uyarı geliyor, bu konu canınızı sıkıyor mu?
Şu dönemde inanılmaz bir baskı var, öyle böyle değil! Görmediğim siyasi baskıyı görüyorum. Yüksek Seçim Kurulu, hangi partiyi, hangi televizyon programını uyarmış? Bana bol bol uyarı geliyor! Yasalarımızda ‘bana göre’ diye bir şey var.
Sadece sizin programınıza  yönelik uyarılar mı yapılıyor?
Alem FM’e yönelik ciddi bir baskı var. RTÜK’ün dosyalarında, Alem FM kadar dosyası olan radyo yoktur. Ne söylesem, hepsinden uyarı geliyor.

“Cesaretim var ama engelim çok”
Uyarılar cesaretinizi etkiliyor mu?
Cesaretim var ama engelim çok. Özgürlükler kısıtlanıyor. Türkiye’de muhalefet yapmak Mehmet Ali Erbil’e kaldıysa, durum çok kötü demektir. Sonra “Siyasi hiciv yapılmıyor” deniyor. Peki, ben ne yapıyorum? Kaç dava gördüğümü, kaç uyarı aldığımı ben bile bilmiyorum.
Cesaretin arkası da yoklanıyordur...
Arkanda “Kim var?” deniyor. Kim olabilir ki? Arkamda kimse yok.
Birçok siyasi isim de size dava açtı...
Siyasilerin kazandığı hiçbir dava yok. Bugüne kadar bir mahkûmiyetim olmadı. Kadir Topbaş, Muammer Güler ve Celalettin Cerrah hepsi dava açtı. Bence  bu RTÜK yasası çok kötü bir yasa. Acil değiştirilmeli, her şeyin ucu açık!
Tedirginlik hissediyor musunuz?
Hiçbir iktidar döneminde böyle baskı görmedim. İnsanlar karikatür çizerken bile düşünüyor.  Radyolarda benim gibi eleştiren, savunduklarının peşinden  bu şekilde giden yoktur. Mutlaka arada bir yalakalık yapılır.  Seçim yasakları bitsin de rahatlayayım. Medya üzerinde böyle bir güç, siyasi baskı aracı olmamalı.
O zaman sizi siyaset  meydanlarında görelim, ne dersiniz?
Seçimin ardından Müstehak Partisi kuracağım! Türk halkına öyle bir şey lazım.
Peki siz eleştiriye açık mısınız?
Benim eleştirdiğim de beni eleştirsin. Her Metrobüs’le ilgili konuştuğumda RTÜK uyarı gönderirse, bu ciddi bir baskı unsuru. Zaten medyanın geneli sindirildi!
Daha önceki dönemler nasıldı?
Sadece figürler ve mizah malzemeleri değişiyor. Ben Eceviti de eleştiriyordum. Anlıyorum ki, bugüne kadar göreve gelen başbakanlara çok haksızlık etmişim.

“Eylemle benzin fiyatını düşürdük”
Birçok eyleme imza attığınızı da biliyoruz, bu aralar pek sakinsiniz...
Bu aralar yok. Benzin için eylemler yaptık, işe yaradı ve fiyatı düşürdük.
Dinleyicilerin desteği ne yönde?
“Hislerimize tercüman oldun” da diyorlar, küfür de ediyorlar. Sustura-caklarsa susturulana kadar devam. Yani inşallah susturmazlar da bir şeyler değişir!
Sivrisinek’le beraber yaptığınız programda eğlence unsuru daha fazla...
12 senedir birlikte program yapıyoruz. Sivrisinek’le olan eğlenceli, bambaşka bir program. Durum komedisi gibi. Biz de çok eğleniyoruz, dinleyiciler de... 

“Sivrisinek çok merak ediliyor!”
Sivrisinek hâlâ gizemini koruyor...
Dinleyiciler onu bir sinek olarak kabul etti ve bazıları “Lütfen görmeyelim” diyor.  Hâlâ bir merak var ve onu sinek gibi  hayal ediyorlar.
Televizyon programı da yaptınız, ama “radyoculuk benim mesleğim” diyorsunuz?  Nedir sizi radyoya bağlayan?
Her şeyi yaptım  ama radyoculuk  çok özel ve başka bir şey.
Televizyonla ilgili bir projem yok,  zaten yapacağım programa hiçbir televizyon müsade etmez.
Bütün Kazlar Toplandık  isimli stand up gösterim var, Kavuklu ve Pişekâr gibi Sivrisinek’le yapıyoruz.  Öğrencilerle memleket meselelerini konuşuyoruz.
Hiç taklitlerinize denk geldiniz mi?
Anadolu’da taklit ediliyorum. Mesela  Mahmut’la Uğur Böceği gibi!

İŞTE ‘SİVRİSİNEK!’


Üretim sözcüğünün karşıt anlamlısı hangisidir?
Astroloji
Ektiklerimizi biçeceğizBugünkü koşullar pek rahat olmayabilir.
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.