Kıbrıs

02.08.2017 - 13:46 | Son Güncelleme: 02.08.2017-13:55

'Düşmana karşı aşılmaz güç'

Sitene Ekle

Ankara’daki KKTC Askeri Ataşesi Kurmay Albay Akın Örsdemir, Kıbrıs'ın Türkler tarafından fethinin 446. yıl dönümüne ilişkin, "1571 yılında, Kıbrıs Adası uzun ve yıpratıcı muharebeler sonunda on binlerce şehit verilerek atalarımız tarafından fethedilmiş ve Kıbrıs'ta Türk hakimiyeti sağlanmıştır. Kıbrıs Adası fethedildikten sonra ada, adaletli, hoşgörülü, barış ve huzur dolu bir ortama kavuşmuştur." dedi. "1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı", KKTC'nin Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde, Ankara Gazi Orduevi'nde verilen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın yanı sıra garnizonda görevli bazı generaller, Kıbrıs gazileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşan Örsdemir, Kıbrıs Türkünün özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine damgasını vuran TMT ile GKK'nin kuruluşunun ve 446 yıl önce yurt olarak emanet edilen toprakların fethinin yıl dönümlerini kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Örsdemir, "1571'de, Kıbrıs Adası uzun ve yıpratıcı muharebeler sonunda, on binlerce şehit verilerek atalarımız tarafından fethedilmiş ve Kıbrıs'ta Türk hakimiyeti sağlanmıştır. Kıbrıs Adası fethedildikten sonra ada, adaletli, hoşgörülü, barış ve huzur dolu bir ortama kavuşmuştur." diye konuştu.

Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakını (ENOSIS) gerçekleştirmek maksadıyla EOKA terör örgütünün barbarca saldırılarına karşı 1 Ağustos 1958'de etkili ve örgütlü bir direnişi başlatmak üzere TMT'nin kurulduğunu anlatan Örsdemir, "1974'te Rum-Yunan ikilisinin ENOSIS'in gerçekleştirilmesi maksadıyla giriştikleri darbe üzerine, 1960 Garanti ve Askeri İttifak Anlaşmalarındaki haklarımıza dayanılarak gerçekleştirilen mutlu barış harekatı ile Kıbrıs Türkü özgürlüğüne kavuşmuş, adaya barış, huzur ve istikrar yeniden gelmiştir." dedi.

Yine 1 Ağustos 1976'da TMT'nin düzenli orduya dönüştürülerek GKK'nin kurulduğunu aktaran Örsdemir, komutanlığın TMT'den devraldığı bayrağı daima yükseklerde tutmaya devam edeceğini belirtti.

Örsdemir, "GKK dün olduğu gibi gelecekte de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte barışı korumaya ve Kıbrıs Türkünü yok etmek isteyenlerin karşısında aşılmaz bir güç olarak durmaya devam edecektir. Üç ayrı tarihi olayın yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günümüz vesilesiyle vatanları uğruna şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşan Mehmetçik ve Mücahitlere minnet ve şükranlarımızı sunar, onların manevi huzurlarında saygıyla eğiliriz." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından GKK'nin tanıtım filmi izlendi. Merhum KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın "Benim iki bayrağım var" şiirini okuduğu görüntülerin gösterildiği resepsiyonda, daha sonra "Mücahitler Marşı" eşliğinde KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Dündar üzerinde Türk ve KKTC bayrakları bulunan kutlama pastasını kesti.


"Bir şey yapmayı, bir şey elde etmeyi çok istemek" anlamındaki deyim hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX