Cumartesi

16.05.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.05.2015-2:30

“Farklı insanlar arasında bağlantı kurmak istiyoruz”

Boston Eşcinsel Erkekler Korosu konserinin iptal edileceği iddiası tartışma yarattı. Bu iddialardan önce koronun müzik direktörü Reuben M. Reynolds III “İnsanlar arasında bağlantı kurmak istiyoruz” diyordu

Sitene Ekle

Fırat Karadeniz - firat.karadeniz@milliyet.com.tr

Boston Gay Men’s Chorus (Boston Eşcinsel Erkekler Korosu), 27 Haziran’da Zorlu Center PSM’de bir konser vermeye hazırlanıyordu. Fakat birkaç gazetede çıkan homofobik haberlerden sonra konserin iptal edileceği yönünde iddialar atıldı ortaya. Bu konuda net bir açıklama henüz yapılmadı. Üstelik konserin internet üzerinden yapılan bilet satışları bu sayfa yayıma hazırlanırken hâlâ devam ediyordu. Tüm bu yaşananlar ve uğraşlarımıza rağmen cevabını alamadığımız sorular konserin “yüksek bir makamdan” gelen bir emirle iptal edildiği algısının oluşmasına neden oldu. Müzikseverler konserin farklı bir salonda da olsa yapılmasını umut ediyor. Fakat tahmin edildiği gibi emir yüksekten geldiyse hiç kimsenin bu konser için salon açmayacağı da ihtimaller arasında.

Milliyet Ekler olarak birkaç hafta önce koronun müzik direktörü Reuben M. Reynolds III ile bir söyleşi yapmıştık. İşte Reynolds’ın o zaman İstanbul’da konser verecek olmanın heyecanıyla sorularımıza verdiği yanıtlar...

 Türkiye konseri sizi heyecanlandırıyor mu?

İnanılmaz heyecanlıyız.

 Daha önce Türkiye’ye gelmiş miydiniz? Ülkemiz hakkında neler biliyorsunuz?

Bu Boston Eşcinsel Erkekler Korosu’nun ilk Türkiye ziyareti olacak. Daha önce Türkiye’yi ziyaret etmiş üyelerimiz var ama. Türkiye’nin kültürü hakkında daha fazla şey öğrenecek olmak beni heyecanlandırıyor; özellikle yemek kültürünüz... Köftelerinizi ve böreklerinizi deneyeceğim. İstanbul’un Onur Yürüyüşü’nde yer almak da ayrı bir heyecan olacak bizim için. Türkiye ve İstanbul hakkında daha çok bilgi edinmek için Türkiyeli bir arkadaşımız ve onun erkek arkadaşıyla Skype’ta görüştüm. Bize Türkiye’de eşcinsel olmak ve diğer şeyler hakkında çok önemli ipuçları verdiler.

 Bu koronun kuruluş amacını okurlarımıza nasıl anlatırdınız?

Boston Eşcinsel Erkekler Korosu’nun misyonu değişime ilham vermek, farklılıkları benimsemek ve birlik oluşturmaktır. Müzik yoluyla hikayelerimizi paylaşarak sınırları kaldırmak ve farklı arka planları, dilleri ve inançları olan insanlar arasında bağlantı kurmak istiyoruz. Şarkılarla kendimizi ifade etmek kalplerde
ve zihinlerde değişim yaratıyor. Videolarımız günde bin kez izleniyor.

 Türkiye LGBTİ hakları konusunda Avrupa ve Amerika’nın gerisinde kaldı. Türkiye’de ayrımcılığa uğrayan insanlara neler söylemek istersiniz?

Mart ayında Stephen Schwartz’ın “Testimony” şarkısını seslendirdik. Bu şarkının sözleri Gets Better Project kapsamında çekilen videolardan alındı. Proje genç gay’ler, lezbiyenler, transeksüeller ve biseksüeller arasındaki intiharları önlemeyi amaçlıyor, şiddete ve ayrımcılığa uğrayan gençlerin direncini anlatıyor. İstanbul’da tekrar bu şarkıları, kendimizle gurur duyduğumuzu anlatan marşları seslendireceğiz.

“Bu konseri hayatınız boyunca unutamazsınız”

 Konserde başka neler olacak?

Eğlenceye hazır olun. 100’den fazla eşcinselin kendileriyle ne kadar gurur duyduklarını anlatan şarkılar söylemesini görmek büyük bir fırsat. Sanırım hayatınız boyunca unutmazsınız.

 Hangi eserleri seslendireceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

Bir hikayesi olan ve insanları eğlendirecek şarkıları söylemeye özen gösteriyoruz. İstanbul’da Broadway müzikallerinden Madonna şarkılarına geniş bir repertuvarımız olacak. Fakat daha fazlasını anlatamam. Merak ediyorsanız konsere gelmeniz gerekecek.

 


©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.