Gündem
21.11.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.11.2013-2:30

'Müzik sustu!'

Türkiye sanat hayatına büyük katkılar sunan Babylon ve Pozitif Müzik’in kurucularından Mehmet Uluğ dün hayatını kaybetti. Uzun süredir tedavi gördüğü pankreas kanserine yenik düşen Uluğ’un cenazesi bugün...

Sitene Ekle

Türkiye’nin kültür sanat, özellikle de müzik hayatını değiştiren şirketlerden Pozitif’in kurucularından Mehmet Uluğ, dün tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde 54 yaşında hayatını kaybetti. Mehmet Uluğ’un uzun süredir mücadele ettiği pankreas kanseri nedeniyle ölümü, kültür sanat camiasını yasa boğdu. Uluğ’un cenazesi bugün öğle namazını takiben Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak.
Pozitif, Mehmet Uluğ’un vefatını takipçilerine, ‘Müzik sustu’ cümlesiyle duyurdu ve açıklamada şu cümlelere yer verdi: “Bugün Pozitif ve Babylon, ailenin en önemli üyesini kaybetti. Hayallerimizin ardından koşmamız için verdiği ilhamla gösterdiği yoldan sapmadan kendimizi her geçen gün geliştirerek onun bizlere devrettiği mirasını gururla geleceğe taşıyacağız. Müzik aşkından, caz sevgisinden, Babylon`dan, Pozitif`ten, verdiği güven duygusundan ve daha sıralayamadığımız ama çok özleyeceğimiz tüm güzelliklerinden bir parça bırakarak aramızdan ayrılan Mehmet Uluğ’u rahmetle anıyoruz.” ( KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Marangozhaneden Babylon’a

Robert Kolej’i bitirip, mühendislik eğitimi aldıktan sonra bir süre Amerika’da yaşayan Mehmet Uluğ ve küçük erkek kardeşi Ahmet Uluğ, 1989’da Türkiye’ye dönüp Beyoğlu Baro Han’ın üst katında babalarına ait ofiste Pozitif’i kurarlar. İki kardeş, arkadaşları Cem Yegül’le birlikte konser organizasyonlarına başlar. Mehmet Uluğ, Pozitif’in ileriki yıllarda elde edeceği başarıyı hayal bile edemediklerini söyler: “Biz sadece sevdiğimiz ve Türkiye’de olmasını istediğimiz sanatçıların konserlerini yapmak istiyorduk.” İlk organizasyonları, sonradan kuracakları Babylon’un duvarını süsleyen fotoğrafın da çekildiği, İstiklal Caddesi’nde geniş katılımla gerçekleşen sokak konseri Sun Ra olur. Tarih 15 Nisan 1990’dır. Bu konserin ardından hızla büyüyen Pozitif, zamanla İstanbul’un kültür sanat yaşamını “Pozitif’ten önce” ve “Pozitif’ten sonra” olarak ayırabilecek önemde bir şirkete dönüşür. Pozitif’in organize ettiği festivaller arasında Rock’n Coke, Efes Pilsen Blues Festivali, Akbank Caz Festivali, One Love dikkat çekerken, Doublemoon ve Pozitif Edisyon adlarında iki plak şirketi de zamanla kurulur. Pozitif’in kültür sanat yaşamına en büyük katkılardan biri de 1999 yılında o dönemde hiç revaçta olmayan Asmalımescit’te eski bir marangozhanenin restore edilmesi sonucu kurulan müzik kulübü Babylon olur. Dünyanın en önemli caz kulüpleri arasında kendisine yer bulan, sayısız müzisyen ve dinleyiciyi ağırlayan Babylon’un kuruluş nedeni, Mehmet Uluğ’un ifadesiyle ‘mekan sıkıntısı’dır.

Hayali doğa ve müziği buluşturmaktı

MEHMET TEZ
Mehmet Uluğ kardeşi Ahmet Uluğ ile birlikte “İstanbul’da caz çalınan bir kulüp olsa, yurtdışından sevdiğimiz cazcıları getirsek burada konser verseler ne kadar güzel olur” diye hayaller kurduğunda, o zamanlar herhalde gülüp geçen çok olmuştu. Ama Asmalımescit’teki damı olmayan o eski marangozhane bugün Babylon oldu. Pozitif firması İstanbul’un kültür-sanat ve eğlence hayatının önemli bir parçası haline geldi.
İki kardeşin ve yol arkadaşları Cem Yegül’ün vizyonu bugün müzik dinleyen, kültür sanat yaşamına ilgi duyan herkesi üzerinde olumlu etkiler yaratmıştır. Pozitif yıllar içinde gelişerek eğlence sektöründe önemli bir yere sahip oldu. Asmalımescit’te yer alan Babylon ise caz, rock, indie, electronica ve etnik müziğin önemli isimlerini ağırlayan, dünya çapında kulüpler arasına girdi.
“20 yıl önce Beyoğlu’nun arka sokaklarında bir kulüp açmak alternatif bir girişimse, bugünkü yapıda bir şirketin olanaklarıyla onun muadili şudur: Türkiye’nin güçlü doğasıyla müziği buluşturmak. Kapadokya olabilir, antik tiyatrolar olabilir. Doğanın gücüyle müziği birleştirmek. O kadar fazla insan gelir ki yurtdışından, bu uluslararası boyutta da ses getirir.”
Mehmet Uluğ 2009’da kurucuları arasında olduğu Pozitif’in 20’uncu yılı dolayısıyla yaptığımız röportajda böyle demişti. Kendisi bir süredir kanser tedavisi görüyordu, dün hayata veda etti. Henüz hayali gerçek olmadı ama ne kadar vizyon sahibi olduğunu anlamamıza yetiyor bu cümleler. Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli müzik adamlarından kültür sanat girişimcilerindendi, caz müziği konusunda da en bilgili kişilerden biriydi.
Müzik camiası önemli bir şahsiyetini kaybetti. Kendisini, ne zaman karşılaşsak hep en sıcak şekilde selamlayan, yapacaklarından bahseden, yaptıklarıyla ilgili fikir soran ve eleştiriye her zaman kulak veren, heyecanını hiç kaybetmemiş çalışkan biri olarak biliyorum ve hatırlıyorum. Müzik ve kültür sanat camiası için çok önemli bir kayıptır. Dilerim hayalleri ve vizyonu zaman içinde gerçekleşme fırsatı bulur.
 


Etiketler: Efes, Mehmet Uluğ
Bilgi YarışmasıEğreti Gelin filminin bayan başrol oyuncusu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.