‘Sertel Ödülleri’ sahiplerini buldu

Sertel Gazetecilik Vakfı tarafından düzenlenen “2008 Sertel Ödülleri”ni, bu yıl kişi dalında Prof. Dr. Emre Kongar, kurum dalında ise Cumhuriyet gazetesi ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi’nin (TUSAM) birlikte çıkardığı “Strateji” dergisi aldı.


İSTANBUL Milliyet

‘Sertel Ödülleri’ sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Sendikası Konferans Salonu’ndaki ödül töreninde konuşan Sertel Gazetecilik Vakfı Başkanı Yıldız Sertel, Kongar’ın, Türkiye’nin çok önemli düşünce adamlarından biri olduğunu kaydetti. 

‘Kitabı çok önemli’

Sertel, Kongar’ın gazete yazıları ve televizyon yorumlarının dışında, “Türkiye’de demokrasinin nasıl yozlaştığını” anlattığı “Demokrasimizle Yüzleşmek” adlı kitabının çok önem taşıdığını söyledi.
Sertel, Strateji dergisinin ise doğuya pencere açan bir dergi olduğunu vurgulayarak, “Biz batıya fazla döndük. Birçokları için dünya belki batıdır, Avrupa’dır, Amerika’dır ama batıda güneş batıyor, doğuda yeni bir güneş doğuyor. O da Çin ve Hindistan’dır. Strateji dergisi, bu olayın farkında olarak doğuya bir pencere açmakla bize iyi bir hizmet yapıyor” diye konuştu. Sertel, “Sabiha Sertel sosyalisttir, babam Zekeriya Sertel bir demokrasi aşığıydı. Ancak her ikisi de insancıl bir düzeni istemişlerdi” dedi.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin ile İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü doktora öğrencisi Hülya Semiz, Serteller’in gazetecilik yaşamlarına ilişkin yaptıkları araştırmadan dolayı, Sertel Gazetecilik Vakfı’nın araştırma dalında verdiği ödüle layık görüldü.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: