13.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

157 kilo altından Galata Kulesi

Dünyanın 5 büyük mücevherat fuarı konumundaki Istanbul Jewelry Show kapılarını açtı. Fuarda, altından yapılan Galata Kulesi,  tespihler ve emziklerin yanısıra altın tozundan kahve ve 6 karatlık pırlanta küpe beğeni topladı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde başlayan Istanbul Jewelry Show’da altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma ürün gruplarının bulunduğu 800’ün üzerinde yerli ve yabancı mücevher firma ve markası yer alıyor.

Katılımcılar fuara özel ürün ve koleksiyonlarını, 85’i aşkın ülkeden 19 binden fazla sektör profesyonelinin beğenisine sundu. Fuar pazar gününe kadar açık olacak.

Dünya ikincisi

Mücevher İhracatçılar Birliği (JTR) Başkanı Ayhan Güner, fuarda yaptığı konuşmada, “Fuarda firmalarımızın ürünlerinin yanısıra tasarımcılarımızın özgün tasarımlarını da dünyaya açıyoruz. Son fuarda 40 tasarımcımızın katıldığı Design Market’e bu fuarda 90 tasarımcımız katıldı. Onlar da tasarımlarını tüm dünyaya satıyor” dedi.

Türk mücevher sektörünün üretim kapasitesi bakımından dünyada 2’nci sırada bulunduğunu aktaran Güner, şunları söyledi:

“Geleneksel ihracat pazarlarımız bizim için çok değerli. Özellikle komşularımız ve Orta Doğu… Irak’a ihracatımız çok önemli ancak şu anda durmuş vaziyette. Ya bize Erbil’in tanıdığı hakları Irak hükümeti tanısın ya da Habur sınır kapısı açılsın. Habur’dan bütün Irak’a ihracat yapıyoruz. 9 ayda 650 milyon dolar ihracatımız var. Yıl sonuna kadar 200-300 milyon dolar ihracat eksimiz olur. Bir yılda Rusya’ya toplam domates ihracatımız 70 milyon dolar, sadece bizim sektörün Irak’a ihracatı ayda 80-90 milyon dolar…”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0