23 kasım tool
milliyet logosu

Yazıcıoğlu'ndan Kırcı'ya para yardımı

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Bahçelievler katliamına karışan ülkücülerin ismini elde ettiği halde muhbir durumuna düşmemek için açıklamadığı ve katliam sanıklarından Haluk Kırcı'ya, kaçak yaşadığı yıllarda para yardımı yaptığı ortaya çıktı.

ANKARA - UBA

Yazıcıoğlu, Bahçelievler katliamıyla ilgili olarak 1981'de askeri savcıya verdiği ifadede, "Bir çocuk gelerek Kırcı'nın görüşmek istediğini, paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Lokaldeki mühendis arkadaşların katkısı ve cebimdeki parayı da katarak, 10 bin 500 lirayı Haluk'a verilmek üzere haberi getiren çocuğa verdim" dediği öğrenildi.
İfadesinde, daha sonra Kırcı'yla Bahçelievler'deki Yıldırım Kıraathanesi'nde görüştüğünü kaydeden Yazıcıoğlu, kaçak olduğunu bildiği Kırcı'ya, teslim olup olmaması konusunda bir şey söylemediğini açıkladı.

FAİLLERİ BİLİYORDU

Susurluk kazası ardından, Çatlı'ya haksız yere yüklenildiğini öne süren Yazıcıoğlu, 1981'de verdiği ifadede, yaptığı araştırmalar sonucu, katliamın başta Çatlı olmak üzere, ülkücülerce yapıldığını öğrendiğini, ancak muhbir durumuna düşmemek için elde ettiği isimleri, güvenlik kuvvetlerine bildirmediğini söyledi. Yazıcıoğlu, o günden sonra Çatlı'yla aralarının soğuduğunu belirterek, "Sonraki konuşmalarımızda bu konuda tartıştığımız ve kendisinden de şüphelendiğim için birbirimize karşı güvenimizi kaybetmiştik" dedi.
Olaylardan sonra Çatlı'yla görüşmeye çalıştığını da ifadesinde belirten Yazıcıoğlu şöyle devam etti:
"İstanbul'a gittiğimde kendisiyle görüşmek istedim, ancak temas kuramadım. Duyduğuma göre kendisi İstanbul'da kuyumculuk ve kimyevi madde imalatıyla uğraşıyormuş. Halen nerede olduğunu kesin bilmiyorum."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]