23 kasım tool
milliyet logosu
fikret.gif

Yeni polis...

Fikret Bila

EMNİYET Genel Müdürü Alaaddin Yüksel, "Susurluk Kazası"ndan rahatsız olanların başında geliyor...
Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ'ın, Bucak ve Çatlı'yla aynı arabada bulunmasının yarattığı hava emniyet teşkilatını "yaralamış" durumda.
Genel Müdür Yüksel'e, "Kocadağ olayının emniyeti nasıl etkilediğini" soruyoruz:
- Bırakın böyle bir araçta bulunmayı, bir emniyet mensubunun bir zanlıyla yemek yemesi bile meslekten ihracı için yeterlidir. Eğer, Kocadağ, bu kazadan sağ kurtulsaydı, aynı gün üniformasını üzerinden alırdım. Hemen ihraç edilirdi.
Yüksel, "Susurluk olayının polis üzerinde yarattığı kuşku bulutları"nın bir an önce dağıtılması gerektiğini vurguluyor:
- Vatandaş polise güvenini kaybederse varacağı noktayı siz düşünün. 165 bin kişilik bir teşkilatta, yapmaması gereken işleri yapanlar elbette çıkabilir. Ama bu bütün teşkilata mal edilemez. Ancak, polislik hizmetlerinin özelliği gereği, böyle münferit olaylarda bile kamuoyunda güven zedelenmesi oluyor. Bu zedelenmeyi onaracağız. Kimsenin suç işleme hakkı olamaz. Hele polisin hiç olamaz.
Yüksel, "polis üzerindeki kuşku bulutlarını" dağıtmak için teşkilatında geniş çaplı bir "temiz eller" operasyonu başlatmış. Önce, polisi denetime almış. 50 müfettiş değişik illerde "vatandaş gibi davranarak polisi sınamış. Rüşvet önermiş, alkollü araç kullanmış, torpil istemiş, kavga edip karakola düşmüş... Polis ve polis yöneticilerinin bu olaylar karşısındaki tutumlarını detaylı raporlarla Genel Müdür'e bildirmiş. Şimdi Yüksel'in elinde 50 detaylı rapor var. Hangi ilde hangi müdür, hangi şef, hangi memur rüşvete, torpile "evet" demiş, hangisi vatandaşa "hayvan" muamelesi yapmış, hepsi tek tek belirlenmiş durumda.
Genel Müdür Yüksel, kendisine iletilen 8 bin 800 "torpil" talebinin de dökümünü çıkarmış. Kim ne torpil istemiş belli. Torpil talebini "inanılmaz" bulan Yüksel, "dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmaz" diyor ve ekliyor:
- Böyle polislik hizmeti yapılır mı? Böyle güvenlik sağlanır mı?
Emniyet Genel Müdürü, teşkilatı için "yeniden yapılanma" projesini uygulamaya başlamış. Polise yeni bir yüz kazandıracak bu çalışmanın detaylarını haber sayfalarımızda bulacaksınız.
Yeniden yapılanmayla birlikte hizmet anlayışının da değişeceğini vurgulayan Yüksel, "yeni polis"i tanımlarken şöyle diyor:
- Artık sokakta ne "abicim" diyen, ne de "çek ulan sağa" diye bağıran polis göreceksiniz. Eğitim standardıyla birlikte davranış standardı getireceğiz. "Abicim" ile "çek ulan" arasında kantarın topuzunu ayarlayacağız. Polis şeffaf olacak. Örnek olacak. Dış etkilere, torpil taleplerine kapanacak. Vatandaş, karşısında "bin düşünüp bir konuşan" polis bulacak.
Genel Müdür'ün "yeni polis projesi" çağdaş dünyanın gereği.
Yüksel'in duyduğu, "yeniden yapılanma ve yeni hizmet anlayışı" ihtiyacı, sadece polis için değil, Türkiye'nin tüm kurumları için geçerli.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]