23 kasım tool
milliyet logosu

Çinle gizli füze anlaşması

Türkiye, potansiyel füze tehdidine karşı Çin'le karadan karaya 80 kilometre menzilli füze üretimi için anlaştı. Fransa'yla Hawk füzelerinin alımı ve ortak helikopter üretimi anlaşmaları da son aşamaya geldi

Evren DEĞER - ANKARA

TÜRKİYE çevresinde potansiyel füze tehdidine karşı Çin Halk Cumhuriyeti'yle karadan karaya yaklaşık 80 kilometre menzilli füze üretimine başlıyor. Gizli tutulan füze anlaşmasının teknoloji transferini de içerdiği bildirildi.
Alınan bilgiye göre, Türkiye; İran, Irak ve Suriye'nin elindeki uzun menzilli füzelere karşı, yaklaşık iki yıl önce ABD, Fransa, Çin ve İsrail'e ortak füze üretimi konusunda teklifte bulundu. Bu öneriye ABD ve Fransa yanıt vermezken, İsrail ve Çin'den yanıt geldi. Değerlendirme sonunda Çin Halk Cumhuriyeti'yle ortak füze üretimi anlaşması yapıldı.
Anlaşmanın devletlerarası anlaşma statüsünde olduğu ve füze teknolojisi transferini içermesi nedeniyle büyük bir gizlilik içinde sürdürüldüğü öğrenildi. İki aşamalı olarak yapılan anlaşmanın toplam bedelinin 150 milyon dolar olduğu ve üretilecek füzelerin 80 kilometre menzilli WS - 1 füzeleri olduğu kaydedildi.
İlk aşamada toplam 19 üniteden oluşan bir batarya WS - 1 füze sistemi Çin'den hazır olarak gelecek. Daha sonra 5 batarya Türkiye'de ortak olarak üretilecek. İkinci aşamada ise minimum menzili 150 kilometre olması öngörülen ortak geliştirme projesi başlayacak. Füzelerin büyük tonajlı araçlara yükleneceği ve mobil olacağı belirtilirken, araçların tamamının yerli olması da kararlaştırıldı.

FRANSA'DAN I - HAWK FÜZELERİ

Türkiye, Belçika ve Hollanda'nın kendi silahlı kuvvetlerinde kullanım dışı bıraktığı geliştirilmiş Hawk füzeleri de alacak. Türkiye'nin orta menzilli füze gereksinimi çerçevesinde, Fransızların Thomson - CSF firması yetkililerinin, toplam 160 milyon dolar karşılığında 18 Improved Hawk (I - Hawk / Geliştirilmiş Hawk) sistemini pazarlama girişiminde son aşamaya gelindiği öğrenildi.
Hollanda'nın kullanım dışı bıraktığı sekiz, Belçika'nın 10 füze sistemi için Fransa'nın getirdiği öneriye Ankara'nın sıcak yaklaştığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Fransa geçen yıl Hollanda'ya Crotale füzeleri sattı. Hollanda nakit para ödemezken, Crotale füzeleri için silahlı kuvvetlerindeki küçülme projesi nedeniyle envanter dışı bıraktığı I - Hawk füzelerinin üçüncü bir ülkeye pazarlanmasını önerdi. Bunun üzerine Hollanda'nın kullanım dışı bıraktığı sekiz, Belçika'nın 10 füze sistemi için Fransa Türkiye ile pazarlığa oturdu.

ORTAK HELİKOPTER

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın Fransızların Eurocopter firması ile ortak helikopter üretimi konusunda yaptığı görüşmelerde son aşamaya gelindiği ve anlaşmanın önümüzdeki günlerde imzalanacağı öğrenildi. Anlaşmaya göre, ilk aşamada 30 helikopter Ankara'daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerinde üretilecek. Daha sonra henüz miktarı kesinleşmeyen ikinci paketin üretimine başlanacak. Helikopterlerde Türkiye'nin yerli katkı payının yüzde 30 dolayında olacağı kaydedildi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]